Čaj proti revmatismu a dně

Cena: 70 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 13 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti revmatismu a dně. Chuť tohoto čaje je příjemná. Trpíte-li revmatickým zánětem kloubů, kromě masírování bolavých kloubů, současně pijeme některý ze žlučníkových čajů. Dna - toto onemocnění souvisí s ledvinami, proto je důležité věnovat ledvinám zvýšenou pozornost.
Produkt č. 46

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj proti revmatismu a dně Čaj proti revmatismu a dně
+
Čaj na ledviny Čaj na ledviny
+
Čaj na chronický zánět kloubů Čaj na chronický zánět kloubů
=
210 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje proti revmatismu a dně:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme 3x denně po třetině množství.

 

 

Trápení s revmatismem


Revmatické onemocnění trápí lidstvo odpradávna. Slovo revma pochází ze starého Řecka a znamená tok nebo proud vody. Podle představ starověkých lékařů prochází z místa na místo jako proudící voda. Tato nemoc má většinou chronický průběh a oběť trápí trvale opakovanými záchvaty bolesti. Souvisí s poruchami látkové přeměny, jako výsledek špatné, převážně na konzumaci masa založené výživy. Bylinky zde pomáhají vnitřně, neboť dokážou odvodnit organismus a uvolnit bolesti, ale také zevně formou různých obkladů , masáží a koupelí.


Dna

Lidově se jí též říká pakostnice. Navzdory lidové představě není obvykle příčinou dny obžerství, i když nadměrný příjem alkoholu a některé léky, např. diuretika ( zvyšují tvorbu moči ), riziko onemocnění zvyšují. Jde o poruchu chemie těla, kdy se v krvi hromadí příliš velké množství kyseliny močové a jejich solí ( urátů ).
Kyselina a krystaly urátů se hromadí v kloubech a vyvolávají záchvaty kruté BOLESTI, otok a zarudnutí. Krystaly se také mohou tvořit v ledvinách a vyvolat vznik ledvinových kamenů, selhání ledvin a vysoký KREVNÍ TLAK, i na kůži, kde tvoří tvrdé bulky, nejčastěji na uších a prstech rukou a nohou. Dna se diagnostikuje krevními testy.
Co doporučují terapeuti
Naturopatie
Proti tvorbě nadměrného množství kyseliny močové se doporučuje téměř vegetariánská strava, hodně salátů. Především je třeba se vyhnout tmavému masu, kávě, alkoholu a rafinovaným sacharidům ( mj. cukru ). Při silném záchvatu může pomoci studený obklad.
Homeopatie
Je-li bolest podobná bolesti při silném zhmoždění a pacient se bojí dotýkat postižené oblasti, předepisuje se Arnica; Bolladonna, je-li kloub horký, zarudlý, oteklý a nesnesitelně bolí. Když se bolest přesouvá z jednoho kloubu na druhý a pacient je rozzlobený a citlivý, doporučuje se Colchicum. Urtica urens se používá při silném svědění, pálení a otoku u silného záchvatu.
Akupunktura
Stimulují se body na drahách jater a sleziny ( slinivky břišní ).
Stanovisko klasického lékařství
Při léčbě dny se obvykle předepisují protizánětlivé léky, které kromě svého přímého účinku také odstraňují bolest. Dalším zánětům lze předejít tak, že se pacient vyhne nadměrnému požívání alkoholu a léků, které zvyšují hladinu urátů v krvi. Někdy se předepisují i léky podporující vylučování močoviny.
 

Revmatismus

Slovem revmatismus se běžně označuje bolest a ztuhlost kloubů a svalů, ale používají je častěji laici než lékaři. Tento výraz ve skutečnosti označuje celou řadu přesně rozlišených onemocnění včetně fibrozitidy ( zánětu pojivových tkání zvláště na zádových svalech ), revmatické horečky a různých forem ARTRITIDY a REVMATOIDNÍ ARTRITIDY.
Revmatismus je běžný ve stáří a jeho hlavní příčinou u lidí starších 65 let je stav, který se nazývá revmatická polymyalgie. Ohlašuje se náhle prudkou bolestí krku a ramene, ranní ztuhlostí a BOLESTMI HLAVY.
Vzácně se vyskytují komplikací je temporální arteritida, zánět tepen přivádějících krev do očí. Pokud se okamžitě neléčí, může vést k oslepnutí.
Co doporučují terapeuti
Akupunktura
Terapeuti tvrdí, že dokázali vyléčit revmatismus ošetřením bodů na meridiánech pacientova žlučníku, tlustého střeva, ledviny, vládce a žaludku. Také prý pomáhá POŽEHOVÁNÍ.
Lidové lékařství
Jedním z nejoblíbenějších lidových léků je česnekový olej, který se vyrobí smícháním rozetřeného ČESNEKU s olejem a s vepřovým sádlem. Ke zmírnění bolesti je třeba tuto směs důkladně a do hloubky vetřít do postiženého místa.
Někteří lidé nosí měděné náramky a věří, že se tím zmírňují revmatické bolesti.
Masáž
Začít je třeba mírnou masáží šíje a ramen. Později lze uplatnit techniku hlubšího tření a hnětení ( petrisáž ). Avšak hloubková masáž může být někdy bolestivá, proto na uklidnění by se vždycky mělo skončit rytmicky pomalým uklidňujícím hlazením ( efleráží ).
Hydroterapie
Hydroterapeuti tvrdí, že lze revmatismus úspěšně léčit vířivými střiky, uklidňujícími jehličkovými střiky, teplými a studenými zábaly, minerálními koupelemi a horkými parafínovými zábaly rukou a nohou. Tyto léčebné postupy se různě kombinují podle okamžitého pacientova stavu.
Fytoterapie
Zpočátku si pacienti mohou pomoci sami vyčištěním svého těla a omezením alkoholu, tmavého masa a cukru. Masáž zředěným levandulovým nebo rozmarýnovým olejem- 2 až 3 kapky do lžíce rostlinného oleje- pomáhá zmírnit revmatický zánět.
Fytoterapeuti doporučí pacientovi, co by měl jíst, a někdy předepíší jako vhodný lék vachtu trojlistou, celerová semínka, jam divoký a vrbovou kůru.
Homeopatie
Pokud se pacient obává dotyků, předepíše se Arnica. Jestliže se revmatismus výrazně zhorší při pohybu, je vhodná Bryonia. Jsou-li revmatické bolesti horší, než se člověk rozhýbe, ale zlepšují se po mírném pohybu, vyzkoušejte Rhus tox.
Reflexní terapie
Doporučuje se masáž reflexních oblastí postižených částí těla a také oblastí, které odpovídají solární pleteni, podvěsku mozkovému, příštítné žláze a nadledvinkám.
Stanovisko klasického lékařství
Většina revmatických onemocnění zabírá na jednoduché prostředky, především je třeba být v teple a na postižená místa přikládat ohřívací láhev. Pomáhají také protizánětlivé utišující léky, např. acylpyrin a ibuprofen (Nurofen )
Pokud máte podezření na revmatickou polymyalgii, navštivte lékaře, protože diagnóza se nedá stanovit bez vyšetření krve. Lékař v případě potřeby předepíše v tabletách steroidy, které by měly přinést rychlou a výraznou úlevu. V některých případech je nutné vyšetření krve pravidelně opakovat a pokrčovat v léčbě steroidy.
 

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je jednou z nejobvyklejších forem artritidy. Na rozdíl od OSTEOARTRITIDY, která je progresivní a nezvratná, revmatoidní artritida se často spontánně objeví a zase zmizí, ačkoliv na ji dosud není žádná bezpečná léčba a také o jejích příčinách existují zatím jen dohady.
Většina případů se objevuje mezi pětadvacátým a pětapadesátým rokem života a často začíná otoky, tuhnutím a bolestí prstních kloubů na rukou a na nohou. V některých případech se zánět revmatoidní artritidy rozšíří mimo klouby, do plic nebo do očí. Aby se vyloučila osteoartritida a DNA, je někdy nutné vyšetřit krev a udělat rentgenový snímek.
 

Revmatismus

Mnozí venkovští lidé s oblibou nosili v kapse bramboru nebo cibuli, aby se ubránili REVMATISMU. „ Léky“ prý zaručeně neomylné – jejichž recept byl obvykle tajný, ale běžnými součástmi byly terpentýn, ocet a vaječný bílek – se vtíraly do bolestivých kloubů. Mazání z terpentýnu, octa a čerstvých šlehaných bílků údajně ulevovalo bolesti. Za užitečné byly považovány i malé dávky – obvykle malá likérová sklenička – nálevu z natě mladých kopřiv nasbíraných na jaře.
 

 

Čaj proti revmatismu a dně - složení čaje

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Kopřiva nať (Herba urticae)

Kopřiva nať (Herba urticae)

Je to vynikající univerzální léčivá bylina, u níž musíme na prvním místě vzpomenout účinek na krev. Kopřiva výborně čistí krev, tím pomáhá při kožních onemocněních, lupénce, akné a nečisté pleti. Třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje dokáže odstranit zdánlivě nevyléčitelné vyrážky. Kopřiva zároveň krev ředí, což se projevuje zlepšeným krevním oběhem. Nejlépe ze všech rostlin také podporuje tvorbu červených krvinek. Bylina je močopudná a patří k prvořadým lékům všech revmatiků. Používají ji vnitřně jako čaj, neboť zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje organismus. Kopřiva má i jiné dobré vlastnosti. Je to osvědčený lék na vlasy. Omývání vlasů silným odvarem posiluje jejich růst a dává vlasům hebkost. Čaj změkčuje stolici, posiluje pohyby střev, podporuje tvorbu mateřského mléka a zlepšuje kvalitu mléka. V běžných dávkách nemá kopřiva ani při delším užívání žádné nepříznivé účinky, proto ji pijeme preventivně jako prostředek pro udržení zdraví a krásy.

  Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška kořen (Radix taraxaci)

Pampeliška je mimořádně cenná, univerzální bylinka, která se používá téměř na všechny choroby, neboť povzbuzuje činnost životně důležitých žláz a tím mobilizuje ohromnou sílu organismu. Podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin a střev, přispívá k tvorbě červených krvinek a nové krve, přitom krev čistí. Posiluje činnost slinivky břišní, proto je dobrá i při cukrovce. Snižuje krevní tlak a podporuje krevní oběh, čímž zlepšuje činnost srdce. Osvědčila se také při revmatismu a při žloutence. Její močopudné účinky odlehčují organismus, pomáhá při obezitě. Pampeliška prospívá při žaludečních a trávicích obtížích a při zvýšené tvorbě trávicích šťáv. Zabraňuje tvorbě a růstu žlučových kamenů, při bolestech způsobených těmito kameny stačí rozžvýkat pár pampeliškových listů a vysát z nich šťávu ( zbytek vyplivnout ), brzy nastane úleva. Pro revmatiky je pampeliška jednou z nejlepších léčivých rostlin. Nálev 5 – 10 g sušených řezaných listů natě anebo 3 – 6 g sušeného kořene přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Užíváme 3x denně.

  Přeslička nať (Herba equiseti)

Přeslička nať (Herba equiseti)

Má dva vynikající účinky , v nichž ji nelze ničím nahradit. První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojena schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžeme podrcenou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky. Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí. Odvar 2 lžičky řezané drogy zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x – 3x denně.

  Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr kořen (Radix graminis)

Pýr se uplatňuje v bylinkářství díky tomu, že je značně močopudný. To ho předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatismu. Používá se na zánět močového měchýře i při dalších chorobách celého močového ústrojí, při písku a kamenech v močových cestách. Pomáhá také při onemocnění jater, žlučníku a sleziny a může se přidávat do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto ho můžeme používat i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale bylina není určena k samotnému používání. Její široko působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde pýr většinou nemá hlavní, zato však velmi důležité a potřebné druhořadé postavení.

  Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec nať (Herba polygoni avicularis)

Truskavec odedávna slouží k zastavení krvácení. Jeho stahujících účinků se využívá hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a bělotoku. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Zevně slouží čaj k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči. Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.