Čaj proti průjmu

Cena: 77 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 17 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti průjmu pro dospělé.
Produkt č. 86

Příprava čaje proti průjmu:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté asi 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a vypijeme v několika dávkách asi za čtyři hodiny. Přitom nepřijímáme žádnou potravu. V případě potřeby můžeme dávku asi za 12 hodin zopakovat.

Průjem – diaroa
 

Příznaky:


-Řídká až vodová stolice i několikrát za den, někdy krvácení z konečníku.
-Křeče, bolení břicha, nevolnost, zvracení a teploty.
-Nakyslý zápach a nazelenalá stolice při infekčním průjmu.
-Tmavá moč.
-Žízeň.
 

Možné příčiny:


-Zkažené jídlo, ve kterém se přemnožily choroboplodné zárodky.
-Nedostatečná tepelná úprava. Nevhodná nebo nezvykle upravená strava.
-Nadměrné množství jídla.
-Virová nebo bakteriální infekce (salmonela).
-Onemocnění orgánů trávící soustavy (střev, jater, žaludku, slinivky), ale i jiných orgánů (např.
 zvýšená činnost štítné žlázy).
-Antibiotika (vedle škodlivých bakterií ničí i prospěšnou střevní flóru).
-Stres.
 
Užívané léky:
Antidiaroika, obstipancia – drogy protiprůjmové.
 

Způsob života:


Zvýšená pozornost hygieně jak tělesné, tak potravin a nádobí.
 

Strava:


Slaná jídla (sodík), probatika (jogurt). Méně vlákniny. Borůvky, brusinky. Vhodný je i krátký půst. Zvýšit příjem přírodního vitaminu A.
 

Dieta:

První 2 dny (48 hod.) na začátku onemocnění:
Polévka – Slizový vývar z oves.vloček či rýže se suchou topinkou.
Hlavní chod – Dušená mrkev, brambory, nemaštěná rýže, obilné kaše.
Zákusek – Strouhaná mrkev, jablko, banán.
Vynechat – mléko, kávu, alkohol.
Postupně přidáváme:
Polévka – Silný masový nebo zeleninový vývar.
Maso – Bílé, libové, vařené či dušené. Šunka. Netučné druhy ryb.
Přílohy – Bílé pečivo, brambory (vařené, kaše), rýže natural, pohanka, mrkvové pyré.
Zákusek – Hořká čokoláda, želé z kdoule, později jogurt s borůvkami. Po úpravě stolice kysané mléčné
                   výrobky.
Zelenina – Vařená nebo dušená. Syrová strouhaná mrkev. Česnek.
Houby – Chorož oříz, Jidášovo ucho (boltcovka bezová).
Ovoce – Ananas, banán, borůvky, brusinky, černý rybíz, ostružiny, jahody, granátové jablko (i jako
               odvar ze slupek). Strouhané sladké jablko se skořicí. Jeřabiny – oskeruše. Sušené borůvky,
               brusinky (několikrát denně 1-2 lžičky, nebo hrst jednou denně), křížaly, švestky, višně.
Koření – Brotan (pelyněk), dobromysl (oregano), koriandr, máta, mateřídouška, muškát, saturejka,
                skořice, šafrán, tymián. Anýz.
Jiné – Vejce na měkko. Mák.
 

Nevhodná jídla:

Mléko, syrová zelenina, kapusta, luštěniny. Jídla příliš kořeněná, tučná, smažená.
 

Nápoje

Tekutiny v dostatečném množství, ne studené. Pijeme pomalu po doušcích. Při náznacích dehydratace pijeme převařenou vodu se solí a cukrem. (Na litr vody dáme 1 lžičku soli a 8 lžiček cukru). Můžeme přidat šťávu ze 2 pomerančů. Vhodné jsou salinické přírodní minerálky.
Čaj zelený a černý připravujeme silný a se špetkou soli. Čaj malinový a zázvorový. Šťáva z borůvek a černého rybízu. Nápoje s obsahem coly. Na počátku onemocnění nárazově 5 cl rumu (velká štamprle). Víno červené révové se sušenými borůvkami, které v něm necháme chvíli louhovat. Víno borůvkové a ořechové. Mrkvová šťáva při dětských průjmech.
 

Nevhodné nápoje

Ostatní alkohol, káva, cola a perlivé vody.

 

Čaj proti průjmu - složení čaje

  Borůvka list (Folium myrtilli)

Borůvka list (Folium myrtilli)

Léčebně se liší použití ze sušených plodů a ze sušených listů (natě). Neboť nálev ze sušených listů slouží jako podpůrný prostředek při zánětech močového ústrojí, snižuje koncentraci glukózy v krvi, čímž se stává prvotřídním rostlinným lékem proti cukrovce. Silný odvar při vnějším použití je dobrý jako obklad na zanícené oči a jako kloktadlo. Čaj ze sušených listů: 2 lžičky listů přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme chvíli louhovat. Listí postupně klesne ke dnu. Pijeme podle potřeby 3x až 5x denně.

  Dub kůra (Cortex quercus)

Dub kůra (Cortex quercus)

Kůra i listy patří mezi nejlepší rostlinné léky na rány zásluhou silně stahujícího účinku. Zevně se osvědčily do sedacích koupelí při hemoroidech, kde se příznivě projevuje i jejich schopnost zastavovat krvácení. Dobře rozvařená kůra nebo spařené listy se přikládají na špatně se hojící rány, vředy, praskliny, křečové žíly a chronické otoky lymfatických uzlin. Silný odvar slouží také k vyplachování při zánětech ústní dutiny, k masírování a natírání dásní při parodontóze (spolu s přesličkou), do koupelí při nadměrné potivosti nohou, při omrzlinách, popáleninách a na omývání nebo na obklady při zánětech očí. Jiný způsob vnějšího použití je zasypávání otevřených ran práškem z jemně umleté kůry. Při vnitřním použití se čaj z dubové kůry a listů uplatňuje při některých ženských chorobách, zvláště při silné menstruaci a bělotoku. Doporučuje se i do čajových směsí na léčení lupénky. Čaj z kůry a listů je velmi dobrý při otravách žaludku, například houbami nebo masem. I když je droga v malých dávkách neškodná, při předávkování může vyvolat zvracení, proto se vnitřně musí užívat opatrně.

  Kakost nať (Herba geranii robertianae)

Kakost nať (Herba geranii robertianae)

Kakost slouží především jako přísada do čajových směsí na zastavení krvácení, zvláště z nosu a plic, na zastavení průjmů a na léčení katarů trávicích orgánů. Při těchto onemocněních se využívá vlastnosti, že kakost působí stahujícím způsobem a mírně uklidňuje. Kakost se používá také na rozpouštění močových kamenů, jako močopudný prostředek a proti bolestem močového měchýře. Můžeme ho přidat i do čajů proti kašli, na uvolnění hlenu, při dně a revmatismu. Obklady z čerstvé drogy, přikládáme přímo nebo ve formě masti, se osvědčily na otoky a kožní záněty, vředy, mokvající ekzémy a vyrážky. Při angíně můžeme použít silný odvar z kakostu jako kloktadlo.

  Mochna nať (Herba anserinae)

Mochna nať (Herba anserinae)

Hlavním léčebným uplatněním mochny, díky němuž se již odedávna používá, je její schopnost uvolňovat křeče. Droga tak prospívá při dlouhotrvající a bolestivé menstruaci, při kolikových bolestech žaludku a střev i při záchvatech způsobených žlučníkovými nebo ledvinovými kamínky. Několikadenní pití mochnového čaje dokáže vyléčit chronický střevní katar. Čaj z mochny má ještě širší uplatnění, neboť pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek a průjmech, zlepšuje činnost srdce, zastavuje krvácení, léčí katar močového měchýře a odstraňuje obtíže při močení. Při vnějším použití se stahující účinek mochny příznivě projeví v sedací koupeli, například při hemeroidech, v odvaru se doporučuje k výplachům při zánětech ústní dutiny, při bolestech zubů a parodontóze. Dobrou vlastností mochny je, že se ani při delším používání neprojevuje žádnými nepříznivými účinky, což jí dává možnost nejširšího uplatnění. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 0,5 g drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé 2x – 3x denně. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení!