Čaj proti křečím s arnikovou tinkturou + kozlíkové kapky

Cena: 328 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 22 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti křečím + arniková tinktura + kozlíkové kapky
Produkt č. 52

Příprava čaje proti křečím:

Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme, přidáme po 20 kapkách tinktury z arniky a kozlíku. Celou dávku vypijeme po částech během 2-3 hodin.

 

Křeč

Tyto mučivé svalové stahy obvykle postihují nohy, chodidla a ( u písařské křeče ) ruku. Svaly se náhle stáhnou, čímž vyvolají krutou bolest, která může trvat několik minut. Často jí trpí lidé, kteří neustále namáhají určité skupiny svalů, např. sportovci a zahradníci.
Křeče může způsobit také plavání ve studené vodě, špatný krevní oběh ve svalech a nedostatek soli či jiných minerálů. Menstruační bolesti, kterým se často říká křeče, nejsou ovšem vyvolány svalovými stahy.
 
Co doporučují terapeuti
NATUROPATIE
Svépomoc Doporučuje se strava bohatá na VITAMINY a MINERALY, která sestává z listové zeleniny, sójových bobů, ořechů, podmáslí a jogurtu, celozrnných obilovin a semen, např. z tykve, sezamu a slunečnice. Někteří terapeuti radí vyhnout se jídlům s vysokým obsahem cholesterolu, např. živočišným a mléčným tukům, křeč totiž může být známkou špatného krevního oběhu, jehož příčinou jsou „ zúžené“ cévy.
Pokud křeč způsobuje nedostatek vitaminů a minerálů, může pomoci vápník, hořčík, draslík, železo, vitaminy B, C a D a kelpové tablety. Mimoto se doporučuje během nebo po TĚLESNÉM POHYBU užívat vitamin E. Jestliže se při práci nebo cvičení hodně potíte, vypocenou sůl lze nahradit tabletami soli.
Terapeut může poradit vyhradit si čas na relaxaci a cvičení, NAPĚTÍ totiž může zhoršit bolestivost křečí. Některým postiženým také údajně přináší úlevu, když na postižené místo volně připevní magnet a když pijí tonizující nápoj, který prý podporuje proudění krve do lýtek. Připravuje se ze směsi citronové šťávy, medu a hřebíčku ( po lžičce od každého ). To se smíchá se lžící zázvorového vína a polovinou šálku vroucí vody. Nápoj se nechá 24 hodin odstát. Večer před spaním se užívají 3 lžíce.
Další alternativní metody
Masáž Ošetřete celou partii, ne jen postižené svaly. Soustřeďte se na protažení svalů: klouzavými pohyby a hnětením masírujte svaly a na závěr použijte lehké údery, hloubkovou masáž nebo rytmickou masáž dlaněmi pro stimulaci krevního oběhu v postiženém místě.
Homeopatie Na silnou křeč, zvlášť v prstech a nohách se užívá Cuprum metallicum. Colchicum pomáhá při křeči v chodidlech, Nux vomica se doporučuje, pokud se křeče dostavují v noci a bez zjevné příčiny. Těm, kteří mají také studené nohy nebo trpí nadváhou, může pomoci Calcarea carbonica. Arnica může prospět těm, kdo trpí křečí a zároveň i pocitem celkové slabosti.
Fytoterapie Odvar z kaliny údajně uvolňuje svalstvo. Užívejte třikrát denně jeden šálek. Odvar ze žlutodřevu a zázvoru má při dlouhodobé léčbě zlepšovat krevní oběh. Lze také užívat nálevy ze zázvoru.
Biochemické tkáňové soli  Fosforečnan hořečnatý ( Magnesium phosphoricum ) údajně posiluje svalstvo a zmírňuje křeč.
Hydroterapie Doporučuje se přidat do koupele tři kapky bazalkové esence, tři kapky majoránkové esence a jednu kapku esence „citronové trávy“ ( Cymbopogon ). Nebo tyto esence smíchejte s 20 ml rostlinného oleje, směs ihned vetřete do postiženého místa a pak vtírejte dvakrát denně, dokud obtíže nezmizí. V případě křečí pomáhá aplikovat esence pravidelně.
Stanovisko klasického lékařství
Jako nejlepší léčbu nadměrně zatěžovaného svalstva lékař doporučí klid. Proti trvajícím křečím, které provází pocení, průjem či zvracení, poradí užívat také solné tablety. Někdy lékaři nedokáží stanovit příčinu křeče a pak předpisují malá množství chininu, aby obtíže zmírnili. Vcelku proti neuropatické terapii nic nenamítají.
První pomoc při křeči
Často lze křeč zmírnit tak, že se stažené svaly natáhnou. Stihne-li vás křeč ve stehně, sedněte si, natáhněte koleno a někdo ať vám jednou rukou zvedne patu nohy a přitom ať druhou rukou silně tlačí na koleno. Při křeči v ruce natáhněte opatrně a silou prsty, pak je doširoka roztáhněte a tlačte konečky prstů pevně na rovnou, tvrdou podložku.
 

Čaj proti křečím s arnikovou tinkturou + kozlíkové kapky - složení čaje

  Arniková tinktura ()

Arniková tinktura ()

Tinktura je vhodná zejména po větší fyzické zátěži, sportu, kdy napomáhá regeneraci a uvolnění bolestivých svalů, šlach a kloubů. Je jí možné též použít pro zmírnění obtíží při modřinách a výronech. Nepoužívat na otevřená poranění a při alergii na arniku. Používá se dle potřeby 1x až několikrát denně zředěná ve formě obkladů. Množství: 50 ml Složení: Výtažek z arniky, voda, alkohol. Upozornění: nepoužívat při alergii na arniku a na otevřená poranění.

  Bazalka nať (Herba basilici )

Bazalka nať (Herba basilici )

K léčebným účelům slouží bazalka především na uvolnění všech druhů křečí. Lidé, kteří dostávají křeče častěji, by měli preventivně pít denně šálek čaje z bazalky. Pro dobrou schopnost uvolňovat křeče trávicího traktu a průdušek ji můžeme používat i při kašli. Je to všeobecně užitečná rostlinka, která se osvědčila při podpoře tvorby mateřského mléka, proti plynatosti, je účinná při tuberkulóze a cenná je i její schopnost mírně zvyšovat krevní tlak. Silný odvar z bazalky se používá zevně na omývání hnisavých a těžce se hojících ran, můžeme ji přidávat do koupelí pro celkové osvěžení a uklidnění. Při běžném dávkování se žádné vedlejší účinky u bazalky nezjistily, můžeme ji proto užívat i samostatně.

  Kozlíkové kapky ()

Kozlíkové kapky ()

Extrakt kozlíku lékařského ( Valeriana officinalis ) má uklidňující účinek při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňuje křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí. Čínští lékaři je podávají při úrazech, chřipce a revmatismu. U zdravých lidí nemá droga významný účinek. Množství: 50 ml Složení: obsahuje výtažek z kozlíku lékařského ve 40% alkoholu ( 1:3 ) Upozornění: Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy. Použití: Tato trvalka má příznivý vliv na harmonizaci celého nervového systému.

  Máta nať (Herba menthae piperine)

Máta nať (Herba menthae piperine)

Máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici, údajně pomáhá i při frigiditě a impotenci (spolu se saturejkou ), posiluje celou nervovou soustavu. Především se léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi dobře se uplatňuje též jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže. Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat dlouhodobě. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit. 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer. Koupel 2 lžíce drogy spaříme v 1 l vroucí vody a přecedíme.

  Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Léčí také všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství. Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně. Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x – 3x denně. Uklidňující čaj Smícháme 1 díl meduňky, 1 díl máty peprné, 1 díl květu černého bezu a 1 díl heřmánku. 3 lžičky této směsi spaříme s 0,3 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme 3x denně.

  Plavuň nať (Herba lycopodii)

Plavuň nať (Herba lycopodii)

Velmi dobře působí na močové cesty. Proto se rostlina používá při onemocněních močového měchýře, na bolesti varlat a při zastaveném močení. Uplatňuje se také při záduše, při chronických onemocněních žaludku, jater a žlučníku, při dně a revmatismu ve spojení s deformacemi kloubů. Plavuň uvolňuje křeče a to se využívá především zevně. Na bolestivé místo, například při křečích v lýtkách, přiložíme obklad nebo lýtko omotáme výhonky rostliny a zároveň pijeme čaj z plavuně. Prášek z výtrusnic slouží i k zasypávání ran, oparů, mokvajících a svědících vyrážek nebo při zánětlivých onemocněních pokožky, zvláště u dětí. Jako močopudná a křeče uvolňující složka plavuň dobře poslouží i v různých bylinných koupelích. Při běžném použití je plavuň neškodná, nať však obsahuje látky podobné indiánskému jedu kurare, který způsobuje ochrnutí centrální nervové soustavy, proto ji vnitřně užíváme opatrně.

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Routa nať (Herba rutae)

Routa nať (Herba rutae)

Routa se využívá hlavně pro dobrý účinek na cévní systém. Zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběh krve, odstraňuje vápenaté usazeniny z cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a má i antisklerotické účinky. Odstraňuje bolesti hlavy, návaly krve do hlavy, značně uklidňuje a pomáhá při epilepsii. Dále se používá na vyhánění střevních parazitů, při žaludečních a žlučníkových obtížích. Routa pomáhá také při mnoha ženských chorobách, zvláště při nepravidelné a bolestivé menstruaci, odstraňuje menstruační křeče. Silně prokrvuje pánev, proto ji nesmějí užívat ženy v době těhotenství. Při používání samotné drogy dáváme raději menší množství - jednu lžíci na půl litru vody, čaj se nevaří, připravuje se vlažný macarát. Routu užíváme jen krátkodobě a raději ji kombinujeme s jinými rostlinami. Macerát 1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme 8 hodin louhovat. Poté scedíme a rozložíme do 4 dávek na 1 den po 0,1 l. Routová silice je ve větším množství jedovatá! Neužívat během těhotenství a při kojení! Nepodávat malým dětem!