Čaj proti cukrovce

Cena: 101 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 18 porcí. Bylinný čaj neutrální hladké chuti.
Produkt č. 8

Příprava čaje proti cukrovce:

Dvě polévkové lžíce směsi dáme do 1/2 l vody, přivedeme k varu a krátce, nejdéle minutu, povaříme. Přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat. Čaj pijeme třikrát denně po třetinách.

 

 

Cukrovka - Diabetes mellitus

 

Definice cukrovky-je to dlouhodobý výskyt vysoké hladiny cukru v krvi, vyvolaný vnějšími i dědičnými faktory, které působí nejčastěji spolu. Cukrovka se vyskytuje asi u 3,5% populace a komplikace tohoto onemocnění patří mezi velmi časté příčiny úmrtí.

Když hladina cukru v krvi převýší hodnotu 1,8 g na litr krve, začnou ledviny propouštět glukózu do moči (glykosurie), což patří mezi základní znaky onemocnění. K dalším příznakům patří žízeň, nadměrné pití(polydipsie), zvýšená chuť k jídlu(polyfagie), úbytek hmotnosti a únava jako projev poruch energetického metabolismu. To jsou projevy fyzikální. Mezi biologické projevy onemocnění patří poruchy látkové přeměny cukrů, ale také-na to se často zapomíná-látkové přeměny bílkovin a tuků. Hlavní příčinou vzniku hyperglykémie(zvýšené hladiny cukru v krvi) je nedostatečné působení inzulinu jako hlavního hormonu, který je odpovědný za využití cukru v organismu. Jsou dvě možnosti: buď se inzulin netvoří vůbec nebo jen nepatrně, takže nestačí krýt potřeby těla. Tento případ je označován jako diabetes mellitus závislý na inzulinu nebo jako diabetes mellitus typ I, juvenilní(dětský) typ. Objevuje se častěji v dětském věku, předpokládá se dědičná souvislost. Pacienti musí přijímat inzulin v injekcích. Obvykle nejsou obézní.

Existuje však druhá možnost. Inzulin se sice tvoří, ale jeho množství nebo struktura nestačí potřebám organismu. Je nazýván diabetes mellitus typ II, aktivní(dospělý) typ. Objevuje se v dospělosti, z více než 90% je spojen s obezitou. Včasnou úpravou diety a celé životosprávy lze odstranit projevy, a není proto nutné užívat inzulin. Porucha u obou typů se projevuje prudkým zvýšením hladiny cukru v krvi a pomalým snížením hladiny na normální hodnotu. Vyšetření a stanovení tzv. glykemické křivky je rozhodující při určení diagnózy.

Příčinou nedostatku inzulinu je u diabetes mellitus I. Typu úplné poškození a zničení beta buněk slinivky břišní, které produkují inzulin, např. virovou infekcí (příušnice, infekční mononukleóza, chřipka) nebo alergickém podkladu. U diabetes mellitus II. Typu se mezi nejčastější příčiny počítá v první řadě obezita, dále dlouhodobě nevhodná strava, nedostatek pohybu, alkohol, kouření, endokrinologické choroby(feochromocytom), léky(Sanepil, thiazidová diuretika, hormonální antikoncepční přípravky, kortizonoidy apod.).

Diabetes obou typů může mít velmi nepříznivou prognózu. Poruchy jemných i středních cév vedou k poruchám zraku až slepotě, k poruchám funkce ledvin až zastavení jejich činnosti, k impotenci u mužů, k poruchám nervů a k poruchám výživy kůže se známými bércovými vředy. Dostavují se poruchy činnosti slinivky břišní, jater, imunitního systému (diabetici jsou náchylnější k infekcím-i plísňovým) apod. Z výčtu nepříznivých prognóz je zřejmé, že diabetes mellitus nepatří mezi banáln onemocnění. Věnujme proto jeho léčbě i prevenci velkou pozornost.

Léčba

Vedle nezbytného příjmu inzulinu u diabetes mellitus I. Typu je prvořadým léčebným zásahem u obou typů cukrovky upravení diety, vytvoření určitého režimu přijímání potravy a celková změna životosprávy.

Stejně důležité jako složení stravy je doba, pravidelnost a množství potravy. Platí zásada, že diabetici by měli jíst třikrát denně. Mezi jídly by měly být 4-5 hodinové intervaly. Drobné odchylky je množné doplnit malou dopolední a odpolední svačinou. Názor, že diabetik má jíst 5 až 6 či dokonce 7 stejných porcí jídla denně, je nesprávný. Zatěžuje to větší část dne celý trávicí systém. Vytvořte si pravidelný návyk a dodržujte přesně dobu jídla.

Velmi důležitá je úprava hmotnosti. Snižte případnou nadváhu na odpovídající výši.

Měl by vám v tom pomoci také přiměřený, ale pravidelný tělocvik. Cvičení pomáhá nejen vyvážit rozdíl mezi příjmem a výdejem energie, ale zlepšuje také využitelnost inzulinu. Účinnost inzulinu je závislá na fyzické kondici.

Je třeba vyloučit všechny kofeinové nápoje i čokoládu.

Vyhýbejte se nebezpečí nákazy. I banální onemocnění má u diabetiků horší průběh.

Nezapomeňte se dobře oblékat a odpočívat.

Velmi důležitá je péče o nohy:
Každý den si jemným mýdlem důkladně umyjte nohy a dobře vysušte, hlavně mezi prsty.
Ihned si ošetřete případné rány, škrábnutí nebo puchýře.
Teple se obouvejte, používejte bavlněné ponožky, které nestahují.
Udržujte končetiny v teple. Podchlazení se zhorší prokrvení, a tak se vytvoří předpoklady pro vznik infekce.
Řemínky mezi prsty u sandálů mohou rovněž zhoršit důležitý krevní oběh.
Nepoužívejte žádné chemické a farmakologické přípravky na odstranění „kuřího oka“ nebo ztvrdlé kůže. Nechte se ošetřit na pedikúře.
Nenoste střevíce s otevřenou špičkou ani střevíce na vysokých podpatcích. Přezouvejte se několikrát denně, aby nohy mohly dýchat.
Nechoďte naboso. Předcházejte jakémukoli poranění.
Nekuřte. Nikotin způsobuje stažení cév, což zhoršuje krevní oběh. Kuřáci potřebují vyšší dávky inzulinu než nekuřáci.
1-5 denní hladovky u obézních diabetiků s cukrovkou II. (dospělého) typu je užitečná. Hladovka pod dohledem lékaře výrazně sníží nároky organismu na inzulin.
Diabeti I.(dětského) typu odkázaný na příjem inzulinu hladovku nesmí podstoupit.

 

Čaj proti cukrovce - složení čaje

  Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Borůvka plod (Fructus myrtilli)

Léčebně se borůvkové plody využívají především proti dětským průjmům, na které snad není lepšího léku. Borůvky totiž výborně dezinfikují a zároveň léčí sliznici střev; k tomuto účelu je používáme bez cukru. Borůvkové plody jsou užitečné i pro dospělé. Zlepšují zrak; v začátcích letectví borůvkové plody využívali například piloti. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě. Zředěná šťáva s vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině. Pomáhá též dobrému růstu dětí. Nálev ze sušených plodů: 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně.

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Fazole oplodí (Fructus phaseoli)

Fazole oplodí (Fructus phaseoli)

Tato prastará kulturní rostlina jihoamerických indiánů má kromě výživné hodnoty i velmi dobré léčivé vlastnosti. K tomuto použití slouží suché chlopně fazolových lusků neboli oplodí. Největší hodnotou fazolového oplodí je velký obsah „rostlinného inzulinu“, pro který je fazol spolu s borůvkou základní složkou čajů proti cukrovce. Ke snížení hladiny cukru v krvi poslouží fazolové lusky i samostatně, ale ve směsi s jinými bylinami se jejich účinek znásobí. Rostlina je značně močopudná. Fazol se přidává do mnohých čajových směsí při různých močových i ledvinových potížích, zvláště při tvorbě písku ve vylučovacím ústrojím. Svou močopudností pomáhá fazol i při revmatických bolestech, při dně a vodnatelnosti, prospívá také při poruchách látkové přeměny, při vysokém krevním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Bylina nemá žádné nepříznivé účinky a v obvyklém dávkování ji lze užívat i dlouhodobě.

  Jestřabina nať (Herba galeje)

Jestřabina nať (Herba galeje)

Jestřabina se používá pouze ve dvou případech. Na prvním místě nesmí chybět v čajové směsi proti cukrovce, neboť citelně snižuje hladinu cukru v krvi. Nazývá se i orálním inzulinem, i když tuto látku přímo nenahrazuje. Spolu s borůvkou a fazolem patří k nejlepším rostlinným přátelům všech diabetiků. Druhé použití je zcela odlišné. Jako jedna z mála bylin podporuje jestřabina tvorbu mateřského mléka, což je pro mnohé maminky, které po porodu nemají mléko, ale pro jejich ratolesti nejvýš blahodárné. Bylina působí jako mírné projímadlo, léčí chronickou zácpu a zlepšuje funkci tlustého střeva. Při obvyklém dávkování se žádné nepříznivé účinky při užívání této bylinky nezjistily, velké dávky by však mohly vyvolat lehkou otravu.

  Kopřiva nať (Herba urticae)

Kopřiva nať (Herba urticae)

Je to vynikající univerzální léčivá bylina, u níž musíme na prvním místě vzpomenout účinek na krev. Kopřiva výborně čistí krev, tím pomáhá při kožních onemocněních, lupénce, akné a nečisté pleti. Třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje dokáže odstranit zdánlivě nevyléčitelné vyrážky. Kopřiva zároveň krev ředí, což se projevuje zlepšeným krevním oběhem. Nejlépe ze všech rostlin také podporuje tvorbu červených krvinek. Bylina je močopudná a patří k prvořadým lékům všech revmatiků. Používají ji vnitřně jako čaj, neboť zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje organismus. Kopřiva má i jiné dobré vlastnosti. Je to osvědčený lék na vlasy. Omývání vlasů silným odvarem posiluje jejich růst a dává vlasům hebkost. Čaj změkčuje stolici, posiluje pohyby střev, podporuje tvorbu mateřského mléka a zlepšuje kvalitu mléka. V běžných dávkách nemá kopřiva ani při delším užívání žádné nepříznivé účinky, proto ji pijeme preventivně jako prostředek pro udržení zdraví a krásy.

  Pupava kořen (Radix carlinae)

Pupava kořen (Radix carlinae)

Používá se jako močopudný, potopudný a projímavý prostředek. Povzbuzuje chuť k jídlu, dezinfikuje střeva, vypuzuje hlísty. Zlepšuje činnost ledvin. Používá se při zánětu močových cest, při zánětu prostaty a při zvětšení prostaty. Zevně můžeme pupavu použít na koupele při plísňových onemocněních a hnisavých kožních afekcích.

  Vřes nať (Herba callunae)

Vřes nať (Herba callunae)

Má protizánětlivé účinky, proto se výborně hodí do čajových směsí na léčení chorob ledvin a prostaty. Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny. Protože je potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Pomáhá při řezavé bolesti při močení zánětlivého původu. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran. Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání. Vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Poté scedíme. Nálev se užívá ještě vlažný 2x denně.