Čaj proti chronické zácpě

Cena: 69 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 13 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na chronickou zácpu.
Produkt č. 24

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj proti chronické zácpě Čaj proti chronické zácpě
+
Čaj proti zácpě Čaj proti zácpě
+
Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj Čaj na detoxikaci organismu - čistící čaj
=
227 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje proti chronické zácpě:

Jednu polévkou lžíci směsi namočíme večer do ¼ l vody. Ráno vše přivedeme k varu a necháme přikryté pomalu vychladnout. Přecedíme a pijeme nalačno polovinu množství ráno a večer několik dní.

 

 

Citrus na vyčištění střev


Na ideální vyčistění střev je jednoduchý přírodní produkt – citrusový plod. Každý večer cca dvě hodiny po posledním jídle zkonzumujte jeden celý citrusový plod, nejlépe grep, ale nejčastěji se užívá pomeranč, (i citrón) vše bez kůry. Ne jen šťávu! Poté už nic nejíme! Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí veškeré toxické nálepy, usazeniny i parazity a působí ve střevech jako štětka na vymývání sklenic. Ideálně čistí klky ve střevech a na rozdíl od léků, se pak nemusíme v těle doplňovat vzácné bakterie, které jsou součástí imunitního systému. Lidé užívající pravidelně denně potvrdili, že v minulosti trpěli zácpou, syndromem dráždivého tračníku, těžkou plynatostí a nadmutím, obezitou, chronickou vyčerpaností, bolestmi žaludku. Odstranili i problémy s kůží a vlasy, jakož i dalšími častými nemocemi. Během několika měsíců dojde k váhovému úbytku až o 6 kg, ale pozor, ne na objemu v pase, ale na váze! Prostě zbavili se odpadů - fekálií, zahnívajících ve střevech a způsobujících tak výše uvedené problémy, z nichž nejvážnější je rakovina konečníku. Je to dlouhodobá – doživotní kůra, ale jeden citrus denně není skoro žádná finanční investice. Bez další změny stravovacích návyků. Zvažte sami, co je lepší. Po několika dnech poznáte, že to funguje. Z toalety budete utíkat před vlastním zápachem.
 

Úprava střevní mikroflóry:

1 lžíce medu, 1 pohár jablečného moštu

Med s jablečnou šťávou podstatně zlepšuje stav střevní mikroflóry. Při pravidelném podávání (ráno a večer) medu, rozmíchaného v pohárku jablečného moštu, zmizí do 2 měsíců zápach stolice a střevních plynů a prakticky odstraní nadýmání. V trávicím traktu totiž došlo k likvidaci zbytečných hnilobných a kvasných mikrobů.
 

 

Zácpa (Obstipace)

Zácpa je velmi častý jev u „civilizovaně se stravujícího“ obyvatelstva. Je definována jako nepravidelné a namáhavé vyprázdňování, přičemž stolice je tuhá a suchá. Zácpou trpí podstatná část našeho obyvatelstva. Jen málokdo ví, že normální a zdravé je mít stolici minimálně 1krát denně. Málokdo ví, že normální a zdravé je, když stolice ani větry nemají nepříjemný zápach.

Zpomalení průchodu tráveniny střevem způsobuje porušení normálních funkcí střeva, hnilobné procesy, vyvolávané velkým příjmem množství hnilobných bakterií v mase a mléčných výrobcích, a kvasné procesy, které jsou způsobeny vysokým příjmem jednoduchých cukrů a nevhodnou kombinací potravin. Tyto hnilobné a kvasné procesy mají za následek nejen potlačení významu přirozených mikroorganismů ( pro lidské střevo příznivých ), ale také vznik škodlivých, prudce jedovatých látek, které v plynné i tekuté formě postupují stěnou střeva přímo do krve, a tak zaplavují celý organismus. Dnes se má za to, že většina chronických onemocnění ( bolesti hlavy, některá nádorová onemocnění, chronické záněty všech orgánů ), ale také akutních onemocnění ( záněty horních cest dýchacích ), je důsledkem nemocného střeva. Nemocného – ve smyslu působení nefyziologických bakterií, které způsobují změnu střevního obalu, projevující se např. nepříjemným zápachem stolice a větrů.

Kromě charakteristicky tuhé a suché stolice se zácpa projevuje bolestmi hlavy, bolestmi břicha, slabostí, nechutenstvím, ale také bolestmi v zádech.

Výzkum dr. Denise Burkitta v africké populaci ( která má stravu velmi bohatou na vlákninu ) ukázal, že u Afričanů je hmotnost denní stolice minimálně pětkrát větší než u průměrného Evropana a doba od požití potravy po vyloučení nestrávených zbytků stolicí je poloviční v porovnání s tímto časem u člověka, který se živí „civilizovanou stravou“. Mnoho autorit se domnívá, že stolice v určitou pravidelnou denní dobu je lepší než stolice nepravidelná. Nejpříhodnější je doba před nebo těsně po snídani. Někteří lidé mají stolici po každém jídle, třeba třikrát za den. I to může být normální.

Hlavní faktory způsobující zácpu:

  • nedostatek vlákniny ve stravě;
  • nedostatek tekutin;
  • nedostatek tělesné aktivity;
  • emoce, napětí.


Zácpa může být zapříčiněna také hormonálními poruchami, ucpáním střeva ( z různých důvodů – např. nádor, křeč ) apod. Tehdy se k zácpě přidružuje celá řada jiných příznaků, které umožňují diagnostikovat onemocnění a léčit ho.

Prevence a léčba

1. Vláknina má významný účinek. Bez zvýšení příjmu této skupiny uhlovodíků není možné očekávat zlepšení. Existuje více druhů vlákniny ( celulóza, hemicelulóza, pektin, gumy, slizy apod. ); ne všechny je organismus schopen strávit a využít, proto procházejí střevem beze změny. Svou přítomností však podporují střevní pohyby ( peristaltiku ), vážou na sebe vodu, a tím změkčují střevní obsah a usnadňují jeho vylučování. Zdrojem vlákniny jsou luštěniny, obilniny, celozrnné výrobky, listová zelenina, kořenová zelenina, ovoce a některé druhy semen. Kukuřičné otruby jsou lepším prostředkem proti zácpě než pšeničné otruby.

2. Podle jedné studie provedené nedávno u žen, které jedly více ovoce a zeleniny, bylo zjištěno, že tyto ženy zácpu neměly. A to i přesto, že jejich strava obsahovala téměř stejné množství vlákniny jako strava žen trpících zácpou, které však jen zřídka konzumovaly ovoce a zeleninu.

3. Většina nepříznivých důsledků zácpy je vyvolána samotným léčením. Laxativa ( léky na vyvolání stolice ) při dlouhé cestě střevem dráždí celý trávicí systém, způsobují také ztráty draslíku, určité ledvinové potíže a od r. 1957 se předpokládá, že užívání laxativ vede rovněž k zánětu slepého střeva. Nejnebezpečnější jsou minerální oleje nebo tekutý parafín ( Lafinol ). Snižují vstřebávání fosforu, vitaminu A, D, K, E a karotenoidů. Dlouhodobé užívání minerálních olejů může vyvolat rakovinu tlustého střeva a konečníku. Zdá se, že užívání vlákniny v přirozené stravě odbourává potřebu užívat projímadla.

4. Byl dokázán vztah mezi obezitou a zácpou. Při nadváze je proto vhodné zredukovat hmotnost na přiměřenou hodnotu.

5. Při vytváření návyku na pravidelnou stolici je vhodný malý studený klystýr. Zaveďte do konečníku klystýr s 1-2 dl studené vody, „udržte“ 1 minutu a pak se vyprázdněte. Aplikujte vždy ve stejnou denní dobu.

6. Účinným přírodním projímadlem je čaj z listů senny. Jeho časté užívání však může vyvolat laxativní návyk, což znamená, že bez jeho užití nedojde k vyprázdnění. Čaj se nepřipravuje vařením ani spařením, ale pouze vyluhováním listů při pokojové teplotě ( velmi důležité ).

7. Výhodným prostředkem, jak podpořit pohyby střev, je břišní masáž. Může ji provádět jiná osoba jemnými krouživými pohyby a rytmickým stlačováním břišní stěny. Může si ji ovšem dělat člověk sám koulením přitlačeného tenisového míčku na břichu vleže. Jiný druh automasáže: Zhluboka se nadechněte a plně vydechněte. Potom zadržte dech a 10-15krát rychlým vtahováním a vypínáním břicha masírujete střeva. Cvik opakujte 4-5krát před stolicí.

8. Vzhledem k riziku hnilobných procesů ve střevech se vyvarujte konzumace živočišných bílkovin. Všechny živočišné bílkoviny mají nízký obsah vlákniny.

9. Užitečné mohou být také krátké studené koupele.

10. Vyhněte se přílišné námaze. Silné vyčerpání může být příčinou zácpy.

11. Uspěchané a nepravidelné stolování způsobuje nepravidelnost také ve funkci střeva.

12. Všechny léky proti zánětům a antihistaminika jsou přirozené vysušovací látky a mohou způsobit, že stolice je sušší než obvykle. Tablety na trávení, proti bolesti, amfetamin a preparáty proti kašli ( obsahující kodein ) mohou nepříznivě ovlivnit funkci konečníku.

13. Doporučuji cvičení, procházky, rekreační sport: zvyšují prokrvení, činnost srdečního svalu i břišních svalů, což je nutné pro správnou funkci střev.

14. Vyvarujte se přejídání – zapříčiňuje zácpu.

15. Mléko patří k potravinám, které vyvolávají zácpu. Cukr kravského mléka, laktóza, vyvolává zahlenění střeva ( ovšem i celého vylučovacího systému organismu ) a následné poruchy jeho funkce. Podobný účinek mají i následující potraviny: sýry, vejce, jogurt, ryby, všechny druhy masa, šťáva, bílý chléb, všechny cukrárenské a pekárenské výrobky, konzervované potraviny v prášku, koření, zmrzlina a zákusky.

16. Některé potraviny mají opačné, tedy projímavé účinky. Nejznámější jsou švestky, ale patří sem také jablka, fíky, syrový špenát, oddenek lékořice, jahody.

17. Zácpou trpí také těhotné ženy, hlavně ke konci těhotenství. Zácpa je zřejmě vyvolána mechanickým tlakem plodu na trávicí systém.

18. Dbejte, aby vás žádné oblečení nestahovalo. Nepoužívejte nic, co zanechává výrazné „stopy“ na kůži.

19. Prevencí proti zácpě je vedle dostatečného příjmu vlákniny také dostatečný příjem tekutin. Doporučuji vypít 6-8 sklenic denně. Ráno vypijte na lačno 1-2 sklenky vody, případně vlažného bylinkového čaje. Nepijte během jídla, pijte minimálně 15 minut před a 30 minut po jídle.

20. Zácpu může vyvolávat také černý čaj a káva.

Čaj proti chronické zácpě - složení čaje

  Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Nálev z květu: 2 lžičky drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev ze sušených plodů: 1 lžička drogy se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

  Fenykl plod (Fructus foeniculi)

Fenykl plod (Fructus foeniculi)

Je to bylinka nenahraditelná pro kojence a menší děti. Fenykl totiž výborně uvolňuje větry, působí proti plynatosti a střevním potížím , které často trápí děti zejména v kojeneckém věku. Doporučuje se i pro kojící matky, neboť povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na dítě. Fenykl se osvědčuje i na ulehčení průběhu menstruace a jako mírně močopudný prostředek. Pomáhá uvolňovat hleny, proto se přidává do čajových směsí na průdušky. Při zevním použití slouží silný odvar z fenyklu k omývání očí při zánětu očních spojivek. V malých dávkách je neškodný, silnější dávky nebo dlouhodobé užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi. Odvar 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vody, necháme přejít varem a louhujeme 20 minut. Užívá se obvykle teplý 2x denně, ráno a večer. Čistou silici nepodáváme malým dětem, může působit dráždivě!

  Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Krušina olšová kůra (Cortex frangulae)

Nejdůležitější vlastností krušiny v bylinkářské praxi je její schopnost účinně vyčistit vnitřní orgány. Nejčastěji se používá při zácpě, kdy ji můžeme užívat i samostatně. Posiluje pohyby tlustého střeva, uvolňuje trávicí trakt, čistí a ředí krev, upravuje látkovou výměnu. Bylina je významnou složkou čajů na hubnutí a pomáhá i proti vyrážkám. Ve větších dávkách je krušina jedovatá a jsou známé i otravy dětí plody, proto je třeba při samostatném užívání dávat pozor na předávkování. Na běžné použití proti zácpě stačí jedna lžíce kůry na ¼ litru vody. Krušina se má používat vždy jen krátkodobě. Nálev 1 – 2 g přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 1x denně, přičemž účinek se dostavuje v průměru po 8 hodinách. Doporučuje se používat drogu až po 1 roce skladování, opatrně a krátkodobě!

  Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice květel nať (Herba linariae)

Lnice se používá převážně na onemocnění žlučníku, především na zánět žlučníku, při žloutence a některých chorobách jater. Její protizánětlivé působení se uplatňuje při zánětech ledvin, prostaty a při obtížích s močením. Čaj z lnice je dobrý na žaludeční a dvanácterníkové vředy, změkčuje stolici, dokonce je mírným projímadlem. Dobře se osvědčuje u velkého množství žaludeční kyseliny a u takzvaného pálení žáhy. Lnice patří k bylinkám, které se nejlépe uplatňují v čajových směsích. Samostatné užívání je možné neboť bylina nemá nežádoucí vedlejší účinky. Při vnějším použití je lnice dobrým lékem na omývání pih a různých nečistot v obličeji. Po často opakovaném omývání silným čajem z lnice (dvě lžíce na čtvrtlitr vody) pihy blednou, někdy i zcela zmizí. Ve formě obkladu pomáhá lnice při zánětu očních spojivek (spolu se světlíkem a heřmánkem). Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2x denně. Odvar 20 g drogy svaříme s 0,5 l vody a scedíme. Místo vody lze použít čerstvé mléko. Užívá se 2x – 3x denně.

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.