Čaj na zánět žaludku

Cena: 74 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 17 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na zánět žaludku.
Produkt č. 61

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na zánět žaludku Čaj na zánět žaludku
+
Lahodný vitaminový bylinkový čaj Lahodný vitaminový bylinkový čaj
+
Čaj na slabost zažívacích orgánů Čaj na slabost zažívacích orgánů
=
208 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na zánět žaludku:

Dvě zarovnané polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme přikryté vylouhovat asi 15 minut. Scedíme a pijeme 2-3krát denně, vždy 20 – 25 minut před jídlem.

Gastroenteritis ( zánět žaludku a tenkého střeva )

Gastritida je akutní zánětové onemocnění žaludku, které se projevuje nucením na zvracení, zvracením, ztrátou chuti k jídlu. Tento stav trvá obvykle 1-2 dny a odezní bez větších následků. Příčinou vzniku může být požití nesprávně uskladněné vařené stravy, ve které se množí bakterie ( salmonely, stafylokoky ), nadměrné požití alkoholu, kouření, různé alergie, některé léky, požití chemických a dráždivých látek, nadměrné přejídání se stravou nevhodného složení, stres, virus apod.
Při vážnějším postižení se přidružuje také teplota a podráždění žaludeční sliznice se přenáší na tenké střevo. Podráždění se projevuje průjmy, bolestmi břicha a při případném postižení tlustého střeva bolestivým nucením na stolici a příměsí hlenu ve stolici. Při horším průběhu a velkých průjmech dochází ke ztrátám vody a některých minerálů, což hrozí hlavně u dětí – dehydratací – odvodněním organismu. Virová gastritida je přenosná. Dodržujte zásady hygieny. Často a důkladně si umývejte ruce.
 

Léčba

 
1.       Přestaňte jíst.
 
2.       Účinné je uhlí, které se užívá v tabletách, prášku nebo v kapslích. Uhlí se rozpouští ve sklenici vody a pije se po každém zvracení nebo průjmové stolici. Uhlí, které doporučujeme, není ovšem uhlí, které je u nás běžně k dostání, tzv. živočišné uhlí. Jedná se o aktivované uhlí rostlinného původu na rozdíl od našeho, které se vyrábí spalováním zvířecí krve. Uhlí rostlinného původu se dá zatím koupit v zahraničí. Naše živočišné uhlí má podobné vlastnosti, ale pro některé křesťany, židy a vegetariány není akceptovatelné.
 
3.       Podobný efekt však má i sliz lněného semene. Získáme ho máčením 2 polévkových lžic lněného semene ve 2 dl vlažné vody po dobu 2-4 hodin. Přecezením ( semena můžeme zalít vodou znovu ) získáte řídký průhledný sliz. Užívá se kávová lžička v 15-30minutových intervalech.Účinek lněného semene je rychlý a vynikající. Při běžném průběhu onemocnění se v krátké době ( několika hodin ) upraví stolice a zvracení ustane.
 
4.       Pijte mnoho tekutin. Pijte vodu, ale také bylinné čaje. Zvášť výborná je šanta kočičí ( nepeta cataria ) nebo máta. Pokud čaj zvrátíte, musíte vypít další dávku ihned po zvracení.
 
5.       Když pomine první fáze onemocnění ( zvracení a průjem ), můžete přejít na jednoduchou neslazenou, nemastnou a neslanou stravu. Vhodná je vařená rýže, bramborová kaše, banány, pyré z vařených jablek, vařená mrkev nebo hrášek. Vyhýbejte se kořeněnému a maštěnému, těžko stravitelnému jídlu ( celozrnné pokrmy, neloupané ovoce s jadérky, syrová listová zelenina, ořechy, kukuřice ) a všem potravinám živočišného původu ( mléko, máslo, maso apod.).
 
6.       V první fázi se doporučuje klid na lůžku.
 
7.       Malým dětem hrozí dehydratace ( odvodnění organismu ), proto při prvních příznacích onemocnění ( suchá pokožka, vyschlé rty, sliznice, rychlé dýchání ) vyhledejte lékaře.
 
8.       Když organismus nemůže přijmout tekutiny, je vhodný retenční klystýr, který připravíme vmícháním jedné zarovnané lžičky soli do 500 ml vlažné vody. Malé množství tohoto roztoku ( asi 1 dl ) zavedeme do konečníku a snažíme se několik minut udržet. Doporučuje se opakovat po 1 až 2 hodinách.
Záněty žaludeční sliznice může vyvolávat nadměrné solené jídlo. Dlouhodobě působící gastritida může zapříčinit rakovinu žaludku.
 
9.       Dětem ve věku do 3 let, které jsou krmené nebo přikrmované kravským mlékem, hrozí po překonání infekce střevní sliznice ( enteritidy ) alergičce bílkovinou kravského mléka a následné komplikace ( ekzémy, alergické astma apod. )
 
10.   Prevence gastroenteritida znamená omezení nebo úplné vyloučení majonézy, majonézových salátů, vajec, zmrzliny, vaječných jídel ( kvůli možnosti infekce salmonelou ), drůbeže a drůbežích vnitřností ( kvůli množnosti infekce salmonelou nebo Campylobacter pylori ). Ani zpracování infikovaných potravin neochrání člověka před možnou infekcí.
 

Čaj na zánět žaludku - složení čaje

  Bazalka nať (Herba basilici )

Bazalka nať (Herba basilici )

K léčebným účelům slouží bazalka především na uvolnění všech druhů křečí. Lidé, kteří dostávají křeče častěji, by měli preventivně pít denně šálek čaje z bazalky. Pro dobrou schopnost uvolňovat křeče trávicího traktu a průdušek ji můžeme používat i při kašli. Je to všeobecně užitečná rostlinka, která se osvědčila při podpoře tvorby mateřského mléka, proti plynatosti, je účinná při tuberkulóze a cenná je i její schopnost mírně zvyšovat krevní tlak. Silný odvar z bazalky se používá zevně na omývání hnisavých a těžce se hojících ran, můžeme ji přidávat do koupelí pro celkové osvěžení a uklidnění. Při běžném dávkování se žádné vedlejší účinky u bazalky nezjistily, můžeme ji proto užívat i samostatně.

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Měsíček květ (Flos calendulae)

Měsíček květ (Flos calendulae)

Hlavní léčebné použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů. Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku se doporučuje jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť. Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je třeba pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje. Uklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce. Měsíček můžeme bez obav užívat i dlouhodobě. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Vnitřní užití se nedoporučuje během těhotenství a kojení!

  Ožanka nať (Teucrium chamaedrys herba)

Ožanka nať (Teucrium chamaedrys herba)

Jde o hořkou bylinu. Její výborné účinky se využívají na zažívací trakt. Čaj odstraňuje nechutenství, posiluje tvorbu trávicích šťáv a vylučování žluči. Pomáhá při chronickém zánětu žaludku a tenkého střeva, při infekčních chorobách spojených s průjmy, při střevní úplavici, tiší křeče při střevních a ledvinových kolikách. Při plynatosti působí větropudně, má i mírné močopudné účinky, proto se přidává do čajových směsí při revmatismu, dně a tvorbě písku v ledvinách. Droga má stahující účinky, čehož se využívá při astmatu, vykašlávání krve, zápalu plic a hemeroidech. Dobře se uplatňuje i při sexuální slabosti. Stahující účinky ožanky můžeme využít i zevně ve formě silného odvaru na koupele při hemeroidech, na obklady a omývání hnisavých ran, k výplachům nosu při rýmě a jako kloktadlo.

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Saturejka nať (Herba saturejae)

Saturejka nať (Herba saturejae)

Značně zlepšuje stravitelnost pokrmů. Týká se to především těžkých masitých pokrmů a „nadýmajících“ potravin ( luštěniny, zelí ), u nichž je saturejka první trávicí prevencí. Čistě léčebné uplatnění saturejky využívá ( mezi bylinkami málo časté ) schopnosti zvyšovat krevní tlak. Ve formě čaje, v obvyklém dávkování, léčí i zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutních a chronických průjmech. Stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivizuje slinivku břišní, pomáhá vyhánět střevní parazity a celkově posiluje organismus. Saturejka má ještě jedno neobvyklé uplatnění. V lidském organismu vyvolává vzrušení, čímž přispívá k odstranění frigidity u žen a impotence u mužů. Podobně působících bylinek je málo, proto se saturejka stala základní složkou takzvaného nápoje lásky, prostředku, který lidstvo již od nejdávnějších dob tak potřebuje. Nálev 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 30 minut louhovat. Potom scedíme a užíváme v průběhu celého dne. V případě předávkování může vyvolat silné bolesti hlavy anebo zvracení!

  Třezalka nať (Herba hyperici)

Třezalka nať (Herba hyperici)

Její vynikající léčivé vlastnosti lze označit za výjimečné. Její účinné látky podporují dýchání buněk, čímž zlepšují látkovou přeměnu. Na prvním místě používáme třezalku při všech chorobách jater a žlučníku, dále při žaludečních vředech a při nadbytku žaludeční kyseliny, při střevních vřídcích, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Čaj z třezalky posiluje nervovou soustavu, uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Osvědčuje se také při srdečních chorobách hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách. Při obtížích v klimakteriu zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít i jako lahůdkový čaj samostatně, může být též součástí preventivních léčivých čajových směsí. Můžeme ho pít pravidelně nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový a trvalý účinek. Zevně slouží třezalkové květy, namočené v přírodním, například olivovém oleji, na rány a popáleniny. Používá se i jako přísada do koupelí. Třezalka má i zvláštní nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo. Během třezalkové kúry se proto vyhýbáme opalování i horskému slunci. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění), které však není nebezpečné. Dlouhodobé užívání této byliny je neškodné, ale zásadně nezvyšujeme dávkování. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Není vhodné během těhotenství a při kojení!