Čaj na zánět vaječníků

Cena: 120 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 27 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na zánět vaječníků.
Produkt č. 30

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na zánět vaječníků Čaj na zánět vaječníků
+
Čaj na zastavení bělotoku u žen Čaj na zastavení bělotoku u žen
+
Lahodný vitaminový bylinkový čaj Lahodný vitaminový bylinkový čaj
=
269 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na zánět vaječníků:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a necháme asi 15 minut vyluhovat. Čaj přecedíme a pijeme po doušcích během celého dne. Léčbu doplníme sedacími koupelemi z kontryhelu.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je infekční onemocnění, které až v jedné třetině případů vyvolá bakterie z řádu chlamydií. Tuto nemoc většinou přesněji řadíme do skupiny zánětů oblasti malé pánve, jelikož samotné vaječníky jsou proti chorobám dosti odolné – vzniklý zánět se může týkat celé oblasti dělohy, vejcovodů, vzácněji vaječníků a pánevní pobřišnice.
Onemocnění nejčastěji postihuje sexuálně aktivní ženy mezi patnáctým a třicátým rokem života. Rizikovým faktorem je promiskuita či nechráněný pohlavní styk, bakterie se do pochvy dostávají nejčastěji právě při pohlavním styku, k jejich přenosu může ale dojít i při porodu či potratu, zavádění nitroděložního tělíska, či v období menstruace a ovulace, kdy dochází k hormonálním výkyvům a tělo je tak před infekcí méně chráněné.

Již rozšířené infekci se v těle pomáhá množit také chlad, proto se také možná nepřesně říká – „neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky“. Skutečně tedy není dobré nechávat v zimních měsících a chladu oblast vaječníků nekrytou.

Zánět se projevuje křečovitými bolestmi v oblasti podbřišku a citlivosti až bolestivosti při pohlavním styku. Objevuje se nažloutlý či nazelenalý páchnoucí výtok a krvácivé špinění mimo periodu. Průběh menstruace a ovulace může být nepříjemnější a bolestivější než obvykle.
Onemocnění může provázet celková únava, bolesti hlavy, nevolnost či zvýšená teplota.
Při gynekologických zánětech je vždy třeba vyhledat pomoc lékaře, při neléčení hrozí vznik chronických zánětů a ty potom mohou vést k úplné neplodnosti nemocné.

Obtíže vaječníků

Žena má ve spodní části břicha dva vaječníky, po jednom na každé straně dělohy. Ve vaječnících se každý měsíc do PŘECHODU na začátku měsíční periody tvoří vajíčka.
Někdy bývají vaječníky uprostřed menstruačního cyklu, kdy z nich vajíčko odchází, bolestivé a této bolesti říkáme ovulační bolest.
Patologické bujení uvnitř nebo vaječníku bývá obvykle benigní ( nezhoubné ), může však být i maligní ( zhoubné ).
Běžně se také na vaječníku objevují tekutinou naplněné útvary, které se nazývají cysty. Jsou převážně malé a benigní a řadu let mohou přetrvávat bez obtíží. Některé jsou občas příčinou bolestí v dolní polovině břicha, nejčastěji během menstruace a ovulace.
Někdy narostou vaječníkové ( ovariální ) cysty do značných rozměrů, jiné se překroutí, prasknou nebo krvácejí, což je značně bolestivé a nutí to ke zvracení.
Při jakékoli bolesti nebo zduření v dolní polovině břicha nebo při bolesti během sexuálního styku vyhledejte ihned lékaře- může to být totiž příznakem cysty na vaječníku.
Vaječníky také vyplavují do krevního oběhu ženské hormony. Nerovnováha těchto hormonů může být příčinou různých obtíží, např. NEPLODNOSTI a PREMENSTRUAČNÍ TENZE.
V přechodu se produkce hormonů ve vaječnících zastaví, což je někdy příčinou OSTEOPORÓZY.

Co doporučují terapeuti

Naturopatie
Terapeuti předpokládají, že příčinou špatné funkce vaječníků může být celkově podlomené zdraví, STRES, dlouhodobé užívání antikoncepčních tablet a další faktory.
Vážné poruchy, např. vaječníkové cysty, musí léčit odborník. Při běžných obtížích, které mohou způsobit MENSTRUAČNÍ OBTÍŽE, se doporučuje zlepšení výživy a vhodný TĚLESNÝ POHYB. To prospěje jak rozmnožovacímu systému, tak celkové zdravotní kondici.
 

Čaj na zánět vaječníků - složení čaje

  Bukvice nať (Herba betonicae)

Bukvice nať (Herba betonicae)

Bukvice má všestranné použití a tvoří součást mnoha léčivých čajů. V první řadě se používá proti průduškovému astmatu, to ji můžeme pít i samostatně. Protože blahodárně působí na dýchací cesty, přidává se do směsí čajů při suchém kašli a při vykašlávání krve. Bukvice lékařská se využívá také do čajových směsí na ženské choroby, při bolestech v kříži, zánětech močových cest, při nervových potížích a epilepsii. Oživuje údy po mrtvici, pomáhá i při průjmech a poruchách trávení. Bylinka nemá žádné nepříznivé účinky, proto se doporučuje jako přísada i do různých preventivních čajových směsí a bylinkových vín.

  Černohlávek nať (Herba prunela)

Černohlávek nať (Herba prunela)

Hlavní použití černohlávku je zevní. Slouží jako kloktadlo při zánětech v krku, k výplachům ústní dutiny při zánětu dásní i k napařování při veškerých zánětech obličeje a hlavy. Při vnitřním použití slouží černohlávek jako dobrá přísada do čajových směsí na ženské choroby zánětlivého charakteru, uplatňuje se však i proti průjmu a na žaludeční či střevní katary.

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Hluchavka nať (Herba lamii albi)

Hluchavka nať (Herba lamii albi)

Nejlépe účinkuje na orgány, které jsou u mužů a žen rozdílné, je i její použití u obou pohlaví různé. V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se používá po kontryhelu jako druhá bylinka do všech čajových směsí na ženské choroby. U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zas časté problémy při vylučování moči. Tady hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest. Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj. Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemeroidech. Nálev 2 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a během kojení!

  Kontryhel nať (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel nať (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel jedinečně působí na všechny ženské choroby a těžkosti. Na prvním místě slouží ženám s oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruací, protože ji velmi posiluje, zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Osvědčuje se i při těžkostech souvisejících s klimakteriem. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku, například častý zánět vaječníků. Ve formě koupele se používá pro slabé děti, kterým celkově posiluje svalstvo. Výhodou kontryhelu je, že nemá nežádoucí účinky a že ho můžeme při běžném dávkování používat i delší dobu. Může se pít samostatně, třikrát denně šálek. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechají 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně. Při menstruačních potížích se užívá 10 dní před začátkem a během celé menstruace. Při výkyvech během klimakteria se užívá 10 dnů v měsíci. Neužívat v těhotenství a během kojení!

  Řebříček nať (Herba mille folii)

Řebříček nať (Herba mille folii)

Odedávná slouží především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí. Mnohem více se řebříček uplatňuje při vnitřním užívání. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích. Takzvané pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje. Bylina má však i takové účinky, které mohou v silných dávkách vyvolat otravy, proto ji používáme opatrně. Platí to zvláště o lidech s nízkým krevním tlakem, neboť bylina ho ještě snižuje. Při dlouhodobějším užívání je vhodné po třítýdenní kúře pití čaje na čtrnáct dní přerušit. Nálev 2 lžičky řezané sušené drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody a nálev se nechá 30 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně před jídlem. Vyšší dávky anebo dlouhodobé užívání způsobují bolesti hlavy anebo mohou vyvolat alergické reakce. Nedoporučuje se užívat během těhotenství!

  Šalvěj nať (Herba salviae)

Šalvěj nať (Herba salviae)

Šalvěj má silný antibakteriální účinek, osvědčený při všech chorobách ústní dutiny a hrdla. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní a parodontóze, u níž je přímo nenahraditelná, pomáhá i na otlaky od zubní protézy. Dobře poslouží k omývání a obkladům u kožních chorob a akné. Šalvěj je výborná bylinka i pro vnitřní použití. Čaj odstraňuje noční pocení, pomáhá při pracovní přetíženosti a nervozitě, využívá se ke snižování nadměrné tvorba mateřského mléka, pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci. Oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy, proto se doporučuje i u rekonvalescentů, v tomto případě ve formě šalvějového vína. Droga tvoří také osvědčenou přísadu do čajových směsí při různých druzích rakoviny. Nálev 3 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,4 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 1x denně. Při potížích trávicího ústrojí, žlučníku a jater je třeba výrazně snížit množství drogy. Není vhodné během těhotenství a při kojení. Dlouhodobější užívání může poškodit zdraví!

  Třezalka nať (Herba hyperici)

Třezalka nať (Herba hyperici)

Její vynikající léčivé vlastnosti lze označit za výjimečné. Její účinné látky podporují dýchání buněk, čímž zlepšují látkovou přeměnu. Na prvním místě používáme třezalku při všech chorobách jater a žlučníku, dále při žaludečních vředech a při nadbytku žaludeční kyseliny, při střevních vřídcích, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Čaj z třezalky posiluje nervovou soustavu, uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Osvědčuje se také při srdečních chorobách hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách. Při obtížích v klimakteriu zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít i jako lahůdkový čaj samostatně, může být též součástí preventivních léčivých čajových směsí. Můžeme ho pít pravidelně nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový a trvalý účinek. Zevně slouží třezalkové květy, namočené v přírodním, například olivovém oleji, na rány a popáleniny. Používá se i jako přísada do koupelí. Třezalka má i zvláštní nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo. Během třezalkové kúry se proto vyhýbáme opalování i horskému slunci. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění), které však není nebezpečné. Dlouhodobé užívání této byliny je neškodné, ale zásadně nezvyšujeme dávkování. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Není vhodné během těhotenství a při kojení!