Čaj na zánět průdušek

Cena: 98 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 20 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na zánět průdušek.
Produkt č. 83

Příprava čaje na zánět průdušek:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody, můžeme přidat i trochu fenyklu nebo anýzu. Necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Přecedíme, dostatečně osladíme medem a dochutíme citronovou šťávou. Dáme do termosky a po celý den po troškách popíjíme, poslední dávku před spaním.

Zánět průdušek

Zánět průdušek čili bronchitida je zánět širokých dutých trubic (bronchů), která přivádějí vzduch z průdušnic do plic. Zánět vyvolává řada virů a bakterií.
Bronchitida se projevuje úporným KAŠLEM, SÍPÁNÍM, popadáním dechu, bolestmi na prsou, HOREČKOU, BOLESTMI HLAVY a nechutenstvím. Nemoc může vypuknout náhle (akutní bronchitida), může se vyvinout i do vážnější podoby, např. dlouhotrvajícího zánětu (chronická bronchitida), který se dále zhoršuje. Při této vážnější formě bronchitidy se zeslabuje vrstva výstelkového epitelu průdušek a postupně se ničí plicní sklípky, čímž se zhoršuje zásobování těla kyslíkem. Touto formou bronchitidy bývají postiženi lidé, v jejichž pracovním prostředí je často znečištěný vzduch, např. horníci a pracovníci ve stavebnictví.

Upozornění
S příznaky bronchitidy by měl každý navštívit lékaře dříve, než se začne léčit u alternativního terapeuta. Kuřákům doporučí jak lékaři, tak terapeuti, aby s KOUŘENÍM přestali – je to totiž nejběžnější příčina bronchitidy.
Co doporučují terapeuti
NATUROPATIE
Svépomoc
Terapeuti se domnívají, že když ze stravy vyřadíte mléčné výrobky a jíte pouze syrové potraviny, pomůžete tak zabránit tvorbě hlenu. Doporučují také vyhýbat se suchým, přetopeným místnostem.
Konzultace
Naturopati mají za to, že bronchitidu obvykle způsobují zlozvyky v životosprávě, které otravují dýchací systém a mohou vést k hromadění jedovatých látek v průduškách. Podle terapeutů příznaky nemoci přímo vyvolává: oslabená imunita v důsledku přepracování, VYČERPÁNÍ, náhlé PROCHLADNUTÍ nebo pobývání v chladu.
Řada terapeutů nesouhlasí s tím, aby se na bronchitidu s výjimkou těžkých případů předepisovaly klasické léky, navrhují místo nich užívat podpůrné prostředky, např. česnekové kapsle a vitamin B a C.
Při léčbě dlouhotrvajících bronchitid se doporučuje čistě ovocná tří až pětidenní dieta (pod stálým dohledem terapeuta), pak má následovat deseti až čtrnáctidenní dieta ze syrových salátů, zeleniny a sladkého ovoce – to všechno lze jíst bez omezení. Pak se pacient může znovu vrátit k pestřejší, normální stravě složené z ryb nebo drůbeže a čerstvé zeleniny, ale stále nesmí jíst mléčné výrobky. A každé dva či tři dny v měsíci drží čistě ovocnou dietu.
Při náhlých náporech bronchitidy se doporučuje nejdřív držet půst, dokud se horečka a další obtíže nezmírní. Potom může následovat dvou či třídenní ryze ovocná dieta.
Naturopati také doporučují suché vtírací „koupele“ automasáž pomocí kartáčku či houby -, koupele s hořkou solí, cvičení a pohyb na vzduchu.
FYTOTERAPIE
Konzultace
Terapeuti mohou předepsat jeden či více léků na bázi bylin, mezi které patří: kaučukovník, podběl, mořská cibule, lékořice, sadec konopáč, jablečník, violka trojbarevná, tymián, zázvor a bez černý. Přesný předpis bude záviset na stavu pacienta. K posílení imunitního systému a ke zlepšení krevního oběhu může terapeut doporučit i echinaceu.
Byliny mohou být doplněny i vitaminem C a železem na podporu tvorby hemoglobinu – nosiče krevního kyslíku.
Jakmile se pacient dost zotaví, terapeut doporučí střídat klid nejdříve s mírným cvičením, např. chůzí, a pak postupně zařazovat i náročnější aktivity, např. plavání. Terapeut svá doporučení průběžně upravuje s ohledem na zotavování poškozených průduškových tkání, posilování imunity a nervového systému.
Další alternativní metody
Aromaterapie
Jako inhalanty se doporučují esence eukalyptu, yzopu a santalového dřeva. Eukalyptus se považuje za dobrý prostředek k pročištění hlavy, yzop za odkrvující a santal za uklidňující prostředek. Nakapejte je buď na papírový kapesník, nebo do umyvadla horké vody v poměru: šest díků eukalyptu, dva yzopu a dva santalu.
Tytéž oleje se mohou používat i masážně, v poměru 15 : 10 : 5. Pomoci mohou i méně drahé oleje, např. z borovice či kajeputu.
Biochemické tkáňové soli
Na první stadia bronchitidy se doporučuje fosforečnan železitý (Ferrum phosphoricum) v ředění 6x. Pokud se obtíže zhoršují, měl by se užívat také chlorid draselný (Kalium chloratum) v ředění 6x spolu s chloridem sodným (Natrium chlorátům) v ředění 6x.
Homeopatie
Při náhlých záchvatech, kdy se pacient těžko pohybuje a chce pít hodně studeného, zkuste Bryonia. Chronicky nemocní by se měli s terapeutem poradit osobně. Doporučují se i další léky, např. Aconite na počáteční horečnaté stavy; Kalibich, na vláknitý, pevný a hustý hlen, který se těžko vykašlává, a Pulsatilla na suchý kašel nebo na řídký, zelený hlen, kdy pacient zároveň trpí žíznivostí.

Akupunktura
Stimulují se body na drahách plic, močového měchýře, žaludku a sleziny.

Reflexní terapie
Doporučují se masáže míst, které reflexně souvisí s plícemi a hrdlem společně s reflexními místy solární pleteně, nadledvinek a podvěsku mozkového, lymfatického systému a páteře.
 

Stanovisko klasického lékařství
 

Zatímco řada alternativních terapeutů nesouhlasí s léčbou bronchitidy pomocí klasických léků, lékař může předepsat lék na uvolnění kašle, zklidňující inhalanty na ulehčení dýchání a také antibiotika proti infekci. Někteří lékaři ale odmítají předepsat léky, které potlačují kašel, protože kašlem a vyplivováním hlenu se zabraňuje vdechnutí infikovaných látek.
Lékař pacientovi poradí, aby hodně odpočíval v teple, nepřecházel z tepla do zimy a vyvaroval se prašného prostředí. Kuřákům s progresivní bronchitidou doporučí, aby přestali kouřit, jinak sby se jejich stav neustále zhoršoval a mohl by vyústit do obtíží, jako je ROZEDMA PLIC, ZÁPAL PLIC a SRDEČNÍ OBTÍŽE.
Lékař se také bude zajímat, zda si pacient nenechal léčit kašel u alternativního terapeuta bez předchozího stanovení lékařské diagnózy. Pokud kašel přetrvává, měl by se postižený poradit s lékařem.

 

 

Čaj na zánět průdušek - složení čaje

  Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Nálev z květu: 2 lžičky drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev ze sušených plodů: 1 lžička drogy se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

  Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Bylina je neškodná a může se používat i dlouhodobě. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně ráno a večer.

  Dobromysl nať (Herba Origani)

Dobromysl nať (Herba Origani)

Z mnoha dobrých účinků dobromysli se nejčastěji využívá její schopnost čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Už jméno naznačuje, že má pozitivní účinek na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Bylina působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici, zvláště při průjmech, pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti cyklu a uvolňuje křeče. Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyty účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, ale to by se nemělo přehánět. Odvar 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut a dalších 10 minut louhujeme. Poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar lze využít také ke kloktání a inhalacím anebo jako obklad na špatně se hojící rány.

  Jitrocel list (Folium plantaginis)

Jitrocel list (Folium plantaginis)

Je to nejlepší rostlinný lék (spolu s řebříčkem) na rány. Rostlina obsahuje látky ničící bakterie. Schopnosti jitrocele ničit bakterie se využívá i při omývání a obkladech popálenin. Čerstvou šťávou z listů natíráme zanícené oči, bolavá místa po bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. Jitrocelový čaj je dobrý proti kašli, zahlenění průdušek a plic, pomáhá při žaludečním a střevním kataru, léčí zkažený žaludek. Uplatňuje se i při jaterních a žlučníkových obtížích, čistí močové cesty a krev. Droga nemá žádné nepříznivé účinky a čaj, třeba ze samotné rostliny, můžeme pít bez obav i delší dobu. Nálev 3 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x denně. Neužívat během těhotenství a kojení!

  Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška má výrazné antiseptické účinky, bránící rozšiřování mikrobiální nákazy. Je důležitou součástí čajů proti kašli. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé choroby a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při kašli dětí. Její další dobrou vlastností je, že posiluje organismus, což ji předurčuje k využívání při nervovém vyčerpání a přepracovanosti. Mateřídouškový čaj pomáhá i při menstruačních potížích, hlavně při bolestivé menstruaci, uvolňuje křeče, odstraňuje nepříjemný zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je osvědčeným prostředkem na zastavení škytání. Na tyto neduhy je třeba vypít šálek nálevu s citronem. Čaj pomáhá při odvykání kouření. Pití malých doušků v intervalech si 15 minut snižuje touhu po cigaretě. Při vnějším použití je mateřídouška velmi dobrou přísadou do koupelí pro slabé děti, při revmatismu a při loupání v kloubech. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x – 4x denně. Čaj na rýmu Smícháme 1 díl mateřídoušky, 1 díl podběle, 1 díl máty peprné a 1 díl jitrocele. 2 lžičky této směsi spaříme s 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme horké 3x denně.

  Podběl květ (Flos farfarae)

Podběl květ (Flos farfarae)

Po plicníku je podběl další výbornou rostlinou na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, dýchavičnost, chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky. Podběl také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu. Spařené, trochu podrcené listy se přikládají vrchní (tmavší ) stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, na popáleniny, bolavé klouby, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně. Podle nejnovějších výzkumů odborníků se od používání podbělu (hlavně květů) ustupuje. Nálev 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se v průběhu dne. Obklad na zánět žil 2 – 3 g drogy povaříme 15 minut v 0,25 l vody a necháme dalších 15 minut louhovat. Přecedíme a přikládáme podle potřeby.

  Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

  Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka svým účinkem působí na dýchací orgány. Uvolňuje hleny, léčí chřipku, prochlazení, astma, pomáhá proti suchému kašli. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, proto se používá při neuróze, nespavosti a migréně, působí i jako mírné srdeční tonikum. Samotná bylina se nepoužívá, mohla by vyvolat nevolnost až zvracení, tvoří však velmi potřebnou součást mnohých čajových směsí na všechna výše uvedená onemocnění. Květy prvosenky často bývají také přísadou do inhalačních směsí, bylinných koupelí pro nervově choré, ale drogu můžeme přidat i do koupele při revmatismu, po mrtvici či jiných onemocněních; tak oceníme její schopnost uklidnit organismus i zevním použitím. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 2x denně. Neužívat během těhotenství a při kojení!

  Sléz květ (Flos malvae)

Sléz květ (Flos malvae)

Obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, při některých cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Při vnějším použití se doporučuje sléz ke kloktání a na obklady při zánětu hrdla a ústní dutiny. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních chorobách, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.