Čaj na zánět močových cest - urologický čaj

Cena: 77 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 18 sypaných porcí. Výtečný čaj pro pravidelné pití. Chuťově příjemný ve vůni je cítit jemně heřmánek.
Produkt č. 13

Příprava čaje na zánět močových cest:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme 1/2 l vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho 3x denně, nejen při zánětu močových cest a ledvin, ale i při hnisu v ledvinách a ostatních ledvinových chorobách. Součástí léčby zánětu močových cest jsou sedací koupele z přesličky.

 

Zánět močového měchýře (systitida)

Cystitida je zánět sliznice nebo celé stěny močového měchýře. U žen je nemoc šestkrát až sedmkrát častější než u mužů. Onemocnění může mít alergický nebo virový původ. Nejčastěji je však původu bakteriálního, který je způsoben zavlečením infekce močovou trubicí do močového měchýře. Močová trubice u žen je kratší, širší a ústí blízko konečníku. I při stejné hygieně ženy a muže je proto infekce u žen častější.

Onemocnění se projevuje častým a bolestivým nucením na moč a také malým množstvím moči. Pálivá bolest při močení a zvláště na konci je typickým příznakem akutní fáze. Typické je časté močení v noci. Při vážnějším průběhu se přidruží bolesti vystřelující do zad, které připomínají ledvinové bolesti, dále bolesti břicha, kalná moč, horečka, zvracení a celková vyčerpanost.

Prevence

 1. Důkladná hygiena konečníku po každé stolici (je proto vhodné vypěstovat si návyk ranní stolice).

 2. Umývejte se směrem zepředu dozadu, aby se zbytky stolice nedostaly do močové trubice. Používejte bavlněné spodní prádlo-saje pot. Ve vlhkém a teplém prostředí se bakterie rychle rozmnožují.

 3. Dávejte přednost sprchování před koupelí. Přípravky jako pěna do koupele, šampon a mýdlo dráždí sliznici močové trubice.

 4. Spodní prádlo perte důkladně.

 5. Tampony užívat nedoporučuji-pro obsah chemických látek. Tampony mohou poškozovat pokožku. Nepoužívejte ani vložky s chemickými deodoranty.

 6. Správným oblékáním předcházejte podchlazení. Chladné končetiny vyvolávají hromadění krve v cévách trupu a zduření. Signálem podchlazení močového měchýře je časté močení. Moči je však stále méně, a tak se kyselina močová velmi koncentruje, protože není dostatek vody na její zředění. Koncentrovaná kyselina močová je silným dráždidlem sliznice. Potíže může odstranit teplá sprcha a několik sklenic vody.

 7. Cystitidy alergického původu se upraví pouze po odstranění alergizujících potravin ( bílá mouka, bílý cukr, sladkosti, obilniny, cibule, luštěniny apod.) z jídelníčku, případně odstraněním jiných alergizujících příčin. Při čtrnáctidenní dietě s vyloučením potraviny, která způsobuje alergické potíže, se organismus vyčistí. Potravinu potom můžete opět pomalu zařadit do jídelníčku. Velmi často vyvolává alergie vaječná bílkovina, zatímco kukuřici, oves a ječmen s malým obsahem alergizujících bílkovin je možno užívat.

 8. V některých případech se předpokládá přecitlivělost na aminokyseliny: tryptofan, tyrozin, fenylalanin a tyramin. Jejich vyloučení vede ke zmírnění bolestí a omezení počtu symptomů. Tyto látky v největším množství obsahují: sýry, sušené mléko, víno, pivo, kyselá smetana, droždí, drožďový extrakt, vnitřnosti zvířat, uzeniny, konzervované maso, sardinky, uzenáče, banány, švestky, avokádo, baklažán, sójová omáčka, masox, polévky v prášku, bujonové kostky.

 9. Někteří odborníci doporučují kvůli odplavení bakterií důkladnou hygienu v oblasti konečníku a pohlavních orgánů před pohlavním stykem, u žen také po močení.

 10. Cystitidu mohou vyvolat antikoncepční tabletky a spermaticidní krémy.

 11. Velkou pozornost hygieně by měly ženy věnovat zvlášť v době před a během menstruace. V době krvácení se tvoří vhodné podmínky pro šíření bakterií.

 12. Sledujte správnou hydrataci-zavodňování těla. Moč by neměla být žlutá a už vůbec ne tmavě žlutá, pokud není zbarvení způsobeno nějakým přírodním nebo syntetickým barvivem ( červená řepa, velké dávky vitaminu B apod.). Výsledky jedné studie ukázaly, že ženy které často trpí zánětem močového měchýře, mají zvětšený močový měchýř a ten pak tlačí na okolní cévy a zhoršuje krevní oběh. Poslední kapky moče by se vždy měly odstranit svalovým úsilím podbřišku, aby nezůstaly v močových cestách.

Léčba

 1. Vyhýbejte se užívání antibiotik. Neničí pouze škodlivé bakterie, ale také bakterie pro lidský organismus potřebné. Kvasinky, kterým se tak vytvoří podmínky pro růst, způsobují potíže.

 2. Pijte velké množství vody-1 sklenku každých 20-30 minut po dobu 3 hodin, potom 1 sklenku každou hodinu.

 3. Heřmánek, máta, petrželová nať, fazol zahradní, bazalka pravá, lípa, celík, zlatobýl jsou výborné bylinky. Vařte z nich čaj. Neslaďte!

 4. Šťáva z brusinek může nahradit jídlo. U někoho se tím však stupňuje pálivá bolest při močení.

 5. Velmi vhodná je „horká láhev“. Zabalte ji do tenkého ručníku a přiložte přímo k ústí močové trubice a pochvy.

 6. Horká sedací koupel a horká koupel nohou jsou staletou součástí terapie cystitidy.

 7. Výborný čaj z česneku. Rozmixujte 1-2 stroužky česneku do sklenice teplé vody a užívejte několikrát denně. Tak získá váš organismus antibiotikum v přírodní formě.

 

Čaj na zánět močových cest - urologický čaj - složení čaje

  Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek květ (Flos chamomillae)

Heřmánek je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Léčebné uplatnění heřmánku je široké, známe ho jako univerzální lék téměř na všechny choroby. Jeho největší hodnota spočívá v silném dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a hubí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Léčí všechny vnitřní orgány, proto ho můžeme uplatnit při žaludečních a střevních obtížích, často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Široké uplatnění má heřmánek také při vnějším použití.Silný nálev doporučuji na záněty, kožní ekzémy, ke kloktání, výplachům úst apod. Pokud máte problémy se zarůstáním nehtů, tak je dobré udělat si heřmánkovou koupel na nohy a máčet si je alespoň 20 minut denně, tak aby se i květy dostaly do postižených míst. Velmi užitečný je heřmánek jako součást inhalací při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek. Nálev 6 – 8 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Podává se teplé obvykle 3x denně. Koupel 100 g drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a scedíme. Heřmánek dlouhodobě nepodáváme těhotným ženám, kojencům a malým dětem!

  Medvědice list (Folium uvae ursi)

Medvědice list (Folium uvae ursi)

Medvědice má jen jedno, zato velmi důležité a těžko nahraditelné uplatnění. Patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové choroby. Silně dezinfikuje močové cesty, tím účinně pomáhá při zánětech a hnisu v moči, prospívá i při písku a kamenech v močových cestách, při tuberkulóze ledvin a močení krve. Před léčením všech těchto onemocnění medvědicí je však třeba konzultovat stav s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, když je moč zásaditá. Čaj z medvědice se osvědčuje i při průjmových onemocněních, neboť působí na sliznici trávicího traktu, má totiž stahující a protizánětlivý účinek. Medvědice obsahuje také rozličné, nepříznivě působící látky, proto ji nikdy neužíváme samostatně, vždy jen ve směsi s jinými rostlinami a ne déle než 10-14 dní. Její účinné látky se vysokou teplotou ničí, proto připravujeme jen teplý nálev nebo vlažný macarát. Velká podobnost medvědice s brusinkou se projevuje i ve složení jejich obsahových látek. V případě naléhavé potřeby můžeme proto při nedostatku medvědice použít i brusinku. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se maximálně 1x – 2x denně, pro lidi se slabším žaludkem 1x za 2 dny. Užívání může způsobit žaludeční nevolnosti, během těhotenství a kojení se proto užívání medvědice raději vyhneme!

  Průtržník nať (Herba herniariae)

Průtržník nať (Herba herniariae)

Oceňujeme jeho výborné účinky, především na onemocnění močových orgánů. Je to rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Pomáhá při chronických i akutních zánětech močového měchýře, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě písku, odstraňuje bolesti v močové trubici a neschopnost udržet moč. U všech těchto onemocnění dokáže průtržník velmi dobře pomoct i samostatně. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky. Macerát 1 lžičku řezané drogy zalijeme 0,2 l převařené vody a necháme 12 hodin macerovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer.

  Vřes nať (Herba callunae)

Vřes nať (Herba callunae)

Má protizánětlivé účinky, proto se výborně hodí do čajových směsí na léčení chorob ledvin a prostaty. Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny. Protože je potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Pomáhá při řezavé bolesti při močení zánětlivého původu. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran. Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání. Vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Poté scedíme. Nálev se užívá ještě vlažný 2x denně.

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.