Čaj na spaní - proti nespavosti

Cena: 93 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 26 sypaných porcí. Bylinný čaj výrazné chuti i vůně. Barva čaje jde do hnědé, chuť je příjemně nahořklá.
Produkt č. 7

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na spaní - proti nespavosti Čaj na spaní - proti nespavosti
+
Bylinná směs pro dobrý a klidný spánek Bylinná směs pro dobrý a klidný spánek
+
Čaj proti nervozitě + kozlíkové kapky Čaj proti nervozitě + kozlíkové kapky
=
336 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na spaní:

Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 3 dl vroucí vody a necháme přikrytou asi 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme, osladíme podle chuti medem a vypijeme nadvakrát - po večeři a před spaním. Doporučujeme k čajové bylinné směsi zakoupit bylinou směs na dobré a klidné spaní +malý plátěný pytlík ve venkovském stylu.

Poruchy spánku

 

Jak překonat potíže

V dnešním nervózně roztěkaném světě, kdy žijeme pod neustálým tlakem, tváří v tvář problémům a stresu, by měl být spánek posilující protilátkou proti denním starostem-vhodnou příležitostí, aby si mysl odpočinula, tělo se zotavilo a nabralo sil pro další den. Přitom ovšem např. celých 10 milionů Britů trpí pravidelnými poruchami nočního klidu, jako nespavostí, neklidem a děsivými sny.
Vědci stále ještě nedokázali plně objasnit mechanismus spánku, ale zjistili, už v mozku jakási „spánková centra“. Tyto“ tělesné hodiny“ zřejmě řídí čas odpočinku a čas bdění. Určitou roli v těle hraje i celá řada přirozených uspávacích chemikálií.
Potřeba spánku je individuální a po celý život se ze dne na den u každého z nás neustále mění. Mnoho lidí-zvláště ve starším věku-si dělá starosti, že se dost nevyspí. Ovšem jak stárneme, začíná být normální, že méně spíme, déle nám trvá, než usneme, a obvykle se v noci častěji probudíme.
Existuje domněnka, že s přibývajícím věkem se procesy probíhající v těle přirozeně zpomalují, a tím se snižuje potřeba dlouhodobého nočního odpočinku. Ze stejného důvodu lidé, kteří cvičením důkladně relaxují, což může zpomalit procesy probíhající v těle ještě víc než hluboký spánek, také často vystačí s kratším odpočinkem. Na druhé straně když onemocníme nebo jste vystaveni STRESU, je velmi pravděpodobné, že se potřeba spánku zvýší.
Normální průběh spánku může být narušen z mnoha důvodů, ale mezi nejběžnější problémy patří tyto:

Nespavost

Potíže s usínáním, neustálé buzení, neklid během noci a časné probuzení, kdy je člověk unavený už od rána, to jsou běžné problémy, které mohou mít celou řadu příčin.

Chorobná spavost

Nadměrný spánek doprovázený pocitem neustálé únavy může být stejně obtížný jako nespavost. Bývá známkou DEPRESE a velmi často přichází ruku v ruce s nedostatkem energie během dne.

Noční můry a děsivé sny

Podivné a strašidelné sny, které jsou obvykle známkou nějaké ÚZKOSTI, se občas zdají téměř každému, problémem se stávají teprve tehdy, jestliže se vyskytují po delší období. Klidný spánek se obnoví, jakmile se vyrovnáme s tím, co nás trápí.
Kvůli děsivým snům se někdy děti bojí chodit spát a jiné se v noci náhle probudí strachy, některé pláčou, křičí, blábolí anebo jen tupě zírají. Nejlepší bezprostřední reakcí je zůstat klidný a utěšit je. Až později můžete s dítětem promluvit o tom, co ho tak vyděsilo, uklidnit ho a nabídnout pomoc-dětský noční neklid často pramení z úzkosti, že mu rodiče odejdou, nebo z problémů ve škole.

Neklid

Mnoho bezesných nocí stráví lidé proto, že sebou házejí, obracejí se a nejsou schopni si najít na spaní pohodlnou polohu. Příčin může být mnoho, od onemocnění až po nepohodlné lůžko, důvodem může být také velké horko nebo přílišný chlad.

Náměsíčnost 

je to jev řídký a postihuje hlavně děti. Někdy je možno náměsíčnost přičíst nějaké úzkosti, ale často se příčina nedá zjistit. Náměsíčného pokud možno neprobuďte a šetrně ho odveďte zpátky do postele. Ale ani když se budí, nehrozí mu žádné nebezpečí.

Chrápání

Lidé, kteří chrápou, občas na krátký interval přestávají dýchat, což je příznakem nějaké srdeční obtíže.

Jak si v noci dobře odpočinout

Zaprvé si zjistěte příčinu nespavosti. Může to být jakákoli tělesná nebo duševní zátěž-nemoc, BOLEST, horko, hluk, nová nebo nepohodlná postel, deprese, přejedení nebo nemírné pití.
Mnoho problémů, které vám ruší spánek, lze jednoduše odstranit tím, že podniknete kroky, abyste se jich zbavili. Lékař vám např. může předepsat léky na zmírnění bolesti, deprese nebo ucpaného nosu, pokud vás tyto obtíže budí. Dvojitá okna vás ochrání před hlukem z ulice. Je to ovšem opatření velmi nákladné, lacinější a celkem účinné jsou voskové ucpávky do uší. Pokud je vám v noci horko nebo zima, stačí vyměnit lůžkoviny.
Lidem s poruchami spánku také pomůže, když si zvyknou být před spaním chvíli v klidu. Poslech hudby, procházka nebo četba před spaním pomáhá uvolnit se a zapomenout na celodenní starosti. Pozdě v noci nikdy nejezte, nehádejte se a nediskutujte o důležitých problémech. Pokud o něčem neustále přemýšlíte, snažte se to napsat, nebo si udělejte seznam všech svých starostí, čímž je odkážete na vedlejší kolej a můžete se jimi zabývat jindy.
Můžete také zkusit cviky z okruhu RELAXACE A DÝCHÁNÍ, dát si horkou sprchu a požádat partnera, aby vám udělal MASÁŽ. Zkuste bylinné čaje, např. heřmánkový, šípkový, skořicový, třeba s troškou medu nebo nějaký mléčný nápoj. Nepijte čaj, kávu a kakao, obsahují kofein, který vás udržuje v bdělém stavu. Pokud se v noci budíte a chodíte na záchod, nic před spaním nepijte.
Jestliže přesto ležíte v posteli a nemůžete usnout, znovu zopakujte dýchací cviky nebo se soustřeďte na nějaký příjemný detailní výjev nebo vzpomínku, to by mělo pomoci. Můžete si také do sluchátek pustit uklidňující hudbu nebo pásek s relaxační nahrávkou.
Jestliže poruchy spánku trvají, zamyslete se, zda máte dost tělesného pohybu a správně jíte. Máte-li nějaké vážné problémy v manželství, finanční starosti, deprese nebo jinou emocionální zátěž, pokuste se o tom promluvit s blízkým přítelem, ten vás přinejmenším uklidní a možná vám i poradí. Uvažujte také o odborné pomoci prostřednictvím PORADENSTVÍ, anebo se poraďte s lékařem či s psychologem.

Stanovisko klasického lékařství

Některé příčiny poruch spánku, např. nevolnost, bolest a depresi, jsou lékaři schopni vyléčit. V jiných případech vám patrně nabídnou pouze prášky na spaní nebo sedativa. Občasné užívání prášků neškodí a mnoha lidem velmi dobře pomáhá, zvláště ve stresových situacích. Není to však trvalé řešení a některé léky mohou dokonce narušit přirozený cyklus bdění a spánku a tím problémy ještě zhoršit.
Každý, kdo pravidelně užívá léky na spaní a spoléhá na ně, by se o tom měl poradit s lékařem.

 

Čaj na spaní - proti nespavosti - složení čaje

  Chmel šistice (Strobilus humuli lupuli)

Chmel šistice (Strobilus humuli lupuli)

Sloužil nejen k výrobě piva, ale i k léčebným účelům. Používal se na více chorob, dodnes však přetrvalo jen jedno uplatnění, které využívá jeho všestranného, široce působícího uklidňujícího účinku na celý organismus. Chmel se úspěšně používá proti migréně, při neurastenii, při klimakterických obtížích a proti nespavosti. Čaj z chmelu je mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu, zvyšuje činnost trávicích orgánů a má dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se proto přidává do čajových směsí proti křečím, uplatňuje se při poruchách činnosti žaludku, žlučníku, jater, dvanácterníku a ledvin. Vnější použití chmelu do různých druhů koupelí, kde je vítaný jejich uklidňující účinek. Ve formě obkladů dobře poslouží také na rány, k prokrvení pleti, při chorobném vypadávání vlasů a slabosti. Staré recepty doporučují na posílení vlasů jejich umývání a oplachování pivem. V běžných dávkách je chmel neškodný, ale jako všechny tišící prostředky může být při předávkování nebezpečný. "Čaj z chmele na dobré spaní" Příprava: 2 vrchovaté lžičky chmele, 1/4 l vroucí vody Chmel přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut vylouhovat. Potom scedíme a osladíme medem. Pijeme 1 šálek před spaním. Čaj pomáhá při poruchách spánku a problémech s trávením.

  Majoránka nať (Herba majoranae)

Majoránka nať (Herba majoranae)

Majoránka je všeobecně známé a oblíbené koření. Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá se proto při rozčílení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Prý vyléčí všechny lidské žaly i ten největší-nešťastnou lásku. Ulehčuje průběh menstruace, příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střev a odstraňuje plynatost. Při senné rýmě pomůže, když si do nosních dírek vložíme tampon namočený v silném odvaru z majoránky. Majoránka je dobře dostupný, neškodný lék. Samozřejmě i u majoránky platí dobrá zásada, že ani její použití není třeba přehánět, mohli bychom si pokazit jídlo i zdraví. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 1x denně. Nepodáváme dlouhodobě kojencům a malým dětem!

  Mák vlčí květ (Flos rhoeados)

Mák vlčí květ (Flos rhoeados)

Vědecké jméno této rostliny bylo odvozeno od slova papa-dětská kašička, neboť kdysi se šťáva vlčího máku přimíchávala dětem do jídla, aby dobře spaly. Bylo to jen rozšíření odedávna známého využití máku při nespavosti. Bylina z květních plátků vlčího máku slouží k uklidnění, k tišení různých podrážděných orgánů. Tento účinek se projevuje také na průduškách tím, že odstraňuje nutkání ke kašli, proto se přidává bylina do čajových směsí na průdušky, proti chřipce a dětskému kašli. Bylina z květů nemá při užívání v předepsaných dávkách žádné vedlejší účinky. Čaj Smícháme 1 díl květu vlčího máku, 1 díl květu divizny, 1 díl listu proskurníku a 1 díl květu slézu. 2 lžičky této směsi spaříme s 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a ještě horké užíváme 3x denně. Tento čaj napomáhá při léčbě plicních onemocnění. Ve větším množství je droga jedovatá!

  Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka nať (Herba melissae)

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Léčí také všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství. Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně. Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 2x – 3x denně. Uklidňující čaj Smícháme 1 díl meduňky, 1 díl máty peprné, 1 díl květu černého bezu a 1 díl heřmánku. 3 lžičky této směsi spaříme s 0,3 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme 3x denně.

  Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka květ (Flos primulae)

Prvosenka svým účinkem působí na dýchací orgány. Uvolňuje hleny, léčí chřipku, prochlazení, astma, pomáhá proti suchému kašli. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, proto se používá při neuróze, nespavosti a migréně, působí i jako mírné srdeční tonikum. Samotná bylina se nepoužívá, mohla by vyvolat nevolnost až zvracení, tvoří však velmi potřebnou součást mnohých čajových směsí na všechna výše uvedená onemocnění. Květy prvosenky často bývají také přísadou do inhalačních směsí, bylinných koupelí pro nervově choré, ale drogu můžeme přidat i do koupele při revmatismu, po mrtvici či jiných onemocněních; tak oceníme její schopnost uklidnit organismus i zevním použitím. Nálev 1 g drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 2x denně. Neužívat během těhotenství a při kojení!

  Třezalka nať (Herba hyperici)

Třezalka nať (Herba hyperici)

Její vynikající léčivé vlastnosti lze označit za výjimečné. Její účinné látky podporují dýchání buněk, čímž zlepšují látkovou přeměnu. Na prvním místě používáme třezalku při všech chorobách jater a žlučníku, dále při žaludečních vředech a při nadbytku žaludeční kyseliny, při střevních vřídcích, při poruchách močových cest a proti pomočování dětí. Čaj z třezalky posiluje nervovou soustavu, uklidňuje, příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá zbavit se depresivních stavů, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Osvědčuje se také při srdečních chorobách hlavně chronických, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do směsí při všech menstruačních poruchách. Při obtížích v klimakteriu zlepšuje náladu a odstraňuje deprese. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít i jako lahůdkový čaj samostatně, může být též součástí preventivních léčivých čajových směsí. Můžeme ho pít pravidelně nejméně tři týdny, neboť jen tak se projeví jeho celkový a trvalý účinek. Zevně slouží třezalkové květy, namočené v přírodním, například olivovém oleji, na rány a popáleniny. Používá se i jako přísada do koupelí. Třezalka má i zvláštní nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo. Během třezalkové kúry se proto vyhýbáme opalování i horskému slunci. Mohlo by to vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění), které však není nebezpečné. Dlouhodobé užívání této byliny je neškodné, ale zásadně nezvyšujeme dávkování. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy se zalijí 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Není vhodné během těhotenství a při kojení!