Čaj na rozpouštění žlučových kamenů

Cena: 77 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 14 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na rozpouštění žlučových kamenů.
Produkt č. 62

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na rozpouštění žlučových kamenů Čaj na rozpouštění žlučových kamenů
+
Lahodný vitaminový bylinkový čaj Lahodný vitaminový bylinkový čaj
+
Čaj na zlepšení látkové výměny Čaj na zlepšení látkové výměny
=
207 Kč
ušetříte 5 %

Příprava čaje na rozpouštění žlučových kamenů:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody, necháme přikryté vylouhovat asi 20 minut a přecedíme. Čaj pijeme několikrát denně.
 
 
 
 

Žlučové kameny ( CHOLELITHIASIS )

Žlučové kameny, odborně nazývané cholelitiáza, znamenají přítomnost kaménků ve žlučníku nebo v jeho vývodu. Kaménky vznikají srážením součástí žluči okolo drobného jadérka, které může vzniknout krystalizováním některých žlučových komponentů (nejčastěji cholesterolu).
V době, kdy žluč, tvořená buňkami jater, není potřebná při trávicích procesech, hromadí se ve žlučníku. Žluč sestává ze tří hlavních součástí: cholesterolu, fosfolipidů (hlavně lecitin) a žlučových kyselin. Obsahuje dále také vodu a bilirubin (žlučové barvivo). Žluč je vylučována po jídle do tenkého střeva a účastní se pochodů trávení a vstřebávání tuků, a tím i vitaminů rozpustných v tucích.
Je známo, že hlavní roli při vzniku žlučových kamenů hrají změny ve složení žluči. Žluč se může tak zahustit, až se cholesterol vysráží do krystalků, které jsou základem pro vznik kaménků. Tyto krystalky dráždí sliznici žlučníku a způsobují její větší náchylnost k bakteriální infekci, protože bakterie se (hlavně u žen) ve žluči často nacházejí. Potom vzniká zánět žlučníku – cholecystitida.
Podle statistiky 15-20% populace trpí žlučovými kameny (cholelitiázou), přičemž u žen je 3-4krát častější než u mužů. Typickým projevem tohoto onemocnění je žlučníkový záchvat, charakteristický prudkou kolikovou bolestí v pravém podžebří. Bolest vystřeluje do pravé lopatky až pravé dlaně a může být doprovázena zvracením. Méně typickými příznaky jsou poruchy trávení, říhání, nechutenství, nadýmání, bolesti v oblasti břicha.
Když se během záchvatu některý kamének uvolní ze žlučníku a ucpe výtok žluči do tenkého střeva, může se bolest vystupňovat. Následně vzniká ikterus – žluté zbarvení kůže, sliznic, očního bělma apod. Odhaduje se, že velká část pacientů nemusí mít celý život se žlučovými kaménky žádné potíže. Ani tito pacienti však nejsou uchráněni životu nebezpečných komplikací.
Jako příčiny vzniku cholelitiázy se nejčastěji uvádějí obezita, časté přejídání se stravou nesprávného složení, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pohybu. Obézní lidé mají vyšší koncentraci žluči, což způsobuje uplatnění se popsaného mechanismu vzniku krystalků. Nedostatek vlákniny ve stravě je jednoznačně dáván do souvislosti s nárůstem výskytu tohoto onemocnění. Součást vlákniny, pektin, se významně uplatňuje při léčbě rozpouštěním již existujících kamenů.
 

Léčba

1.       Dr. Math ze Singapuru tvrdí, že pití vody pomáhá předcházet vzniku žlučových kamenů. Uvádí, že pacienti se žlučovými kameny pijí obvykle málo vody. Dr. Math doporučuje pít hodně vody v pravidelných intervalech mezi jídlem a těsně před spaním. Pomáhá to udržovat žluč ve žlučníku dostatečně zředěnou.
 
2.       Doporučuje se 15minutové nahřívání v oblasti žlučníku a následně ledový obklad. Postup zopakujte 3-4krát; zmírňuje, někdy i odstraňuje bolesti, zánět i otok.
 
3.       Cvičte pravidelně, třeba jen 30 minut každý den. Ve dnech bez tělesné zátěže nejsou pozorovány příznivé změny v činnosti žlučníku.
 
4.       Vyhýbejte se lékům, které zvyšují riziko tvorby žlučových kamenů (např. antikoncepční tablety, klofibrát). Riziko mohou zvýšit i nadměrné dávky vitaminu B.
 
5.       Na pokusech se zvířaty bylo dokázáno, že nedostatek vitaminu C vede pravidelně ke vzniku žlučových kamenů. Tato skutečnost byla nedávno potvrzena také na člověku. Je zřejmé, že strava s dostatkem vitaminu C (např. vegetariánská strava) zabraňuje vzniku kamenů.
 
6.       Riziko zvyšuje také strava s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Vyhýbejte se hlavně těmto potravinám: maso, vnitřnosti, uzeniny, mléčné výrobky, vejce, čokoláda apod.
 
7.       Příčinou žlučových kamenů může být také alergie na potraviny. V jedné studii se u pacientů s kameny zjistila v 83 % nepříznivá reakce na podání vajíčka. Alergie však může vyvolat i mléko, ořechy, cibule,maso, káva, pomeranče, kukuřice, fazole, jablka, rajčata, hrách, zelí, koření, houby, drůbež. Dr. Breneman uzavírá, že žlučové kameny a alergie na určité potraviny jsou dědičné a že žlučové kameny jsou často spojeny s migrénovými záchvaty. Myslí si, že alergie na vajíčka je příčinou obou problémů.
 
8.       Pro člověka postiženého žlučovými kameny je nezbytné zvýšit příjem vlákniny. Vláknina vyvolá mimo jiné i efekt, který je možno využívat při léčení, protože pomáhá při rozpouštění už existujících kamenů. Vláknina má také schopnost vázat žlučové kyseliny. Tak je odstraňuje z organismu a zabraňuje jejich nadměrné koncentraci ve žlučníku.
 
9.       Dalšími faktory při rozvoji cholelitiázy jsou rafinované uhlovodíky (cukry) a přejídání.  Dr. Burkitt tvrdí, že změna ve složení potravy, odklon od rostlinné stravy, která obsahuje dostatek vlákniny, směrem ke koncentrované a rafinované potravě, má za následek nárůst výskytu kamenů ve žlučových cestách a další onemocnění. Všechny civilizované společnosti zaznamenaly za posledních několik desítek let zvýšenou spotřebu cukrů a tuků.
 
10.   Dr.Levenson tvrdí, že tuky je potřebné omezit velmi výrazně. Zjistil, že konzumace pouhých 10 g tuku za den (tedy podstatně méně než kolik obvykle konzumujeme) pomůže úplně předejít tvorbě žlučových kamenů.
 
11.   Pacienti s nadváhou by se měli zaměřit na postupné a trvalé snížení hmotnosti na přiměřenou hodnotu. Nižší hmotnosti musí být dosaženo pomalu. Rychlé zhubnutí při každé dietě zvyšuje riziko tvorby žlučových kamenů.
 
12.   Bílkoviny rostlinného původu se mohou uplatnit při rozpouštění některých typů žlučových kamenů.
 
13.   Odstranění žlučníku se dává do souvislosti se zvýšeným (až dvojnásobným) rizikem rakoviny střeva. Vysoké, dlouhodobé koncentrace některých žlučových kyselin ve střevu, kam je žluč neustále uvolňována (nemůže se ukládat ve žlučníku), mohou vyvolat zhoubný růst buněk ve sliznici střeva.
 
14.   V současnosti používaný lék na rozpouštění žlučových kamenů – chenodeoxycholová kyselina – zvyšuje u mnohých pacientů hladinu krevního cholesterolu, a tím riziko vzniku srdečně cévních onemocnění.
 
15.   Dbejte na kvalitní snídani a pravidelnost v jídle. Po nočním hladovění je žluč zahuštěna a při kvalitní snídani se žlučník vyprázdní. To zabrání vzniku koncentrované žluči a krystalků.
 

 

Čaj na rozpouštění žlučových kamenů - složení čaje

  Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček kořen (Radix levistici)

Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci, nesmějí ho však užívat během těhotenství. Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme. Užívá se teplé obvykle 2x denně, ráno a večer.

  Lopuch kořen (Radix bardanae)

Lopuch kořen (Radix bardanae)

Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve. To ho řadí mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně. Známé jsou příznivé účinky lopuchu na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při lupech i maštění vlasů. Bylina trochu prohání, vyvolává pocení a posiluje při jarní únavě. Při vnějším použití pomáhá bylina z lopuchu při plísňových onemocněních kůže a slouží také k omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené, trochu podrcené listy je dobré přikládat na otoky a svědivé vyrážky, stejně poslouží i silný odvar z kořene nebo listů. Nálev 4 g řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3x – 4x denně. Odvar 2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté scedíme.

  Popenec nať (Herba hederae terrestris)

Popenec nať (Herba hederae terrestris)

Nejčastější použití na léčení záduchy-průduškového astmatu; na záduchu se osvědčil především u starších mužů. Čaj z popence pomáhá také proti kašli, dušnosti a všem dalším onemocněním dýchacích cest. Popenec se významně uplatňuje rovněž u chorob močového ústrojí. Uvolňuje, při delším užívání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Odstraňuje bolesti při zánětu močového měchýře a močových cest, uvolňuje s tím související zástavu močení. Je také součástí čaje proti pomočování u dětí. Obsahuje mnoho vitaminu C, což dále rozšiřuje jeho použití jako posilujícího prostředku při avitaminóze, chudokrevnosti a chřipce. Silným odvarem z popence se doporučuje omývat kožní vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány. Popenec většinou přidává do různých čajových směsí, ale můžeme ho pít i samostatně, neboť je zcela neškodný. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x – 3x denně. Obklad na křečové žíly 2 g popence a 2 g kostivalu povaříme 10 minut v 0,5 l vody. Po scezení a vychladnutí přikládáme na postižená místa a několikrát denně vyměňujeme. Neužívat během těhotenství a při kojení!

  Průtržník nať (Herba herniariae)

Průtržník nať (Herba herniariae)

Oceňujeme jeho výborné účinky, především na onemocnění močových orgánů. Je to rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Pomáhá při chronických i akutních zánětech močového měchýře, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě písku, odstraňuje bolesti v močové trubici a neschopnost udržet moč. U všech těchto onemocnění dokáže průtržník velmi dobře pomoct i samostatně. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky. Macerát 1 lžičku řezané drogy zalijeme 0,2 l převařené vody a necháme 12 hodin macerovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer.

  Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Čaj léčí především všechny choroby vnitřních orgánů. Týká se to žlučníku, jater, slinivky břišní, žaludku i dvanácterníku. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, rozpouští žlučové kameny a písek, ovšem jen při pravidelném a dostatečně dlouhém užívání. Podobně účinkuje i u pískových usazenin v ledvinách. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Řepík se dobře uplatňuje při bělotoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silný nálev z řepíku je jako kloktadlo vůbec nejlepším lékem na namožené a jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje učitelům a řečníkům. Zevně je řepík lékařský vhodný i na obklady a omývání různých druhů kožních onemocnění. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Koupel 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Přecedíme a zředíme v 5 l vody. Koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě revmatizmu, artrózy, ischiasu a poruch pohybové soustavy obecně.

  Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník nať (Chelidonii herba)

Vlaštovičník je prastará léčivá rostlina, latinsky ji nazývali darem nebes. Léčivé vlastnosti vlaštovičníku jsou opravdu vzácné. Je vůbec nejlepší rostlinný lék na všechna onemocnění žlučníku. Pomáhá při žloutence, písku a kamenech ve žlučníku, při podrážděnosti a bolestech žlučníku a podobně. Zároveň léčí i játra, dvanácterník a slezinu, uvolňuje křeče hladkého svalstva a uklidňuje nervovou soustavu. Brzdí růst nádorových buněk, mírně prohání a má i protiplísňové a antibakteriální účinky. Při vnějším použití je vlaštovičník osvědčeným prostředkem na bradavice, které musíme několikrát denně natírat jeho čerstvým mlékem; za pár dní se bradavice určitě ztratí. Prášek ze sušené drogy se doporučuje na špatně se hojící rány u lidí s cukrovkou. Prvotřídní léčivé vlastnosti vlaštovičníku je třeba využívat velmi opatrně, protože celá rostlina je jedovatá a koncentrovanější dávky jsou nebezpečné. K léčebným účelům se proto vlaštovičník nesmí prodávat. Musíme vždy dodržovat doporučené dávkování, u nebezpečných rostlin užívat raději menší množství, neexperimentovat, znát přesnou diagnózu a podle možnosti spolupracovat s lékařem. Macerát na kožní plíseň Smícháme 250 g vlaštovičníku, 250 g tymiánu a 100 g šalvěje. Zalijeme 1 l francovky a macerujeme 20 dní. Scedíme, přefiltrujeme a doplníme 0,5 l octa. Užíváme ve formě obkladů. Užívat pouze na předpis a po dohodě s lékařem!

  Zemědým nať (Herba fumariae)

Zemědým nať (Herba fumariae)

Čaj ze zemědýmu silně čistí krev, a to bylině zůstalo jako hlavní léčebné uplatnění dodnes. Používá se při kožních chorobách, na čištění pleti při akné, proti vyrážkám a na posílení celého těla. Podporuje vylučování žluči, pomáhá při migréně způsobené poruchami žlučníku, má příznivý vliv na červené krvinky, zlepšuje krev a upravuje její špatnou srážlivost. Silný odvar ze zemědýmu se používá zevně na omývání vyrážek a zastaralých ekzémů, přidává se do sedacích koupelí při hemoroidech a rakovině konečníku. Při samotném vnitřním používání zemědýmu dávkujeme drogu v menším množství než obvykle, neboť je mírně jedovatá a mohla by vyvolat dýchací nebo srdeční obtíže. Zásadně se nedoporučuje v těhotenství a při kojení. Nálev k vnitřnímu užití 1 lžičku sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme. Užívá se 2x denně. Nálev k zevnímu užití 20 g sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vody, přivedeme k varu, odstavíme a necháme 20 minut louhovat. Poté scedíme. Užívat pouze na předpis a po dohodě s lékařem!