Čaj na kašel

Cena: 85 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 23 sypaných porcí. Bylinná čajová směs proti kašli.
Produkt č. 81

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na kašel Čaj na kašel
+
Čaj proti dráždivému kašli Čaj proti dráždivému kašli
+
Český med Český med
=
175 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na kašel:

Dvě polévkové lžíce dobře promíchané směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme vylouhovat asi 15 minut. Dobře osladíme medem a pijeme po malých doušcích během celého dne.
 
 

Kašel - tusis

 

Příčiny
Přítomnost cizorodých látek v dýchacím ústrojí (bacily, viry, alergeny), které se organismus snaží vypudit.
 
Užívané léky
Expektorancia – látky vypuzující hleny.
Macilaginóza – látky cenotvorné.
Sekretolytika (mukolytika) – látky zřeďující hustý hlen.
 
Hlavní léčivky
Kořen – fialka vonná, kostival, lékořice, proskurník.
Květ – černý bez, divizna, petrklíč (prvosenka jarní a vyšší), podběl.
List – jitrocel, podběl.
Nať – kopřiva, máta, mateřídouška, šalvěj, truskavec.
Plod – anýz, len.
Stélky – pukléřka (lišejník islandský).
 

Způsob života

Zvlhčovat vzduch v místnosti, kde pobýváme. Dýchat nosem. Pobyt v horských oblastech nad 1000 m (1-2krát v roce 2-3 týdny).
 

Strava

Polévky a omáčky: cibulová, česneková, křenová, mrkvová, pórková, zelná.
 

Příznivě působí:
 

Zelenina
Celer, ředkev, ředkvička. Česnek, cibule (také v salátech).
Fialka, jitrocel, potočnice, řebříček (salát z mladých lístků).
 
Koření
Anýz, bazalka, chilli, meduňka, oregano (dobromysl), tymián ( vypuzující hleny), kardamom, muškát, šafrán.
 
Sladidlo
Medovicový (lesní) med.
 
Jiné
Čokoláda, kakao. Mák. Jáhly.
 
Nápoje
Zvýšit příjem tekutin. Horké čaje a nápoje. Rybízová a ostružinová šťáva. Šťáva z mrkve a ředkve s mlékem a medem.
 
Manupresura
Body O 12
Bod T 3, T 6 T 8 (při zahlenění).
Reflexní masáž
Body H 22, P 6, R 4
 
Barva
Červená
 
Vůně
Anýz, blahovičník (eukalyptus), borovice, cedr, cypřiš, jalovec, levandule, máta, rozmarýn.
 
Dřevo
Borovice, smrk, jedle, jalovec.
 
Inhalace
Blahovičník (eukalyptus), borovice, dobromysl, heřmánek, jalovec, máta, skořice, šalvěj, tymián.
 
Základní čaj
Cibule (Středně velkou cibuli nakrájíme na plátky, zalijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Připravujeme také jako odvar. Užíváme 1-2 šálky denně. Sladíme medem.
 
Kloktadlo
Nálev – bazalka.
 
Mazání
Sádlo – hrudník namažeme nesoleným vepřovým sádlem a přebalíme ručníkem. Aplikujeme u dětí.
 
Obklad teplý
Kaše – brambor (Pomačkané teplé brambory v lněném sáčku přiložíme na prsa a převážeme. Aplikujeme na noc při dusivém nočním kašli).
 
Napařování
Nálev – červené víno ředěné vodou (parní lázeň).
  

Čaj na kašel - složení čaje

  Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Bez černý květ (Flos sambuci nigri)

Čaj z květu černého bezu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je droga výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší, osvědčila se též na obklady při křečových žilách. Nálev z květu: 2 lžičky drogy se přelijí 0,25 l vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Nálev ze sušených plodů: 1 lžička drogy se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně. Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

  Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Bylina je neškodná a může se používat i dlouhodobě. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně ráno a večer.

  Komonice nať (Herba meliloti)

Komonice nať (Herba meliloti)

Používá se proti kašli, proti chorobám průdušek a dechových obtížích. Přidává se do některých směsí, ale používat ji samostatně se nedoporučuje. Má schopnost uvolňovat cévy a zlepšuje krevní oběh. To zdůvodňuje její široké využití při léčení trombózy, zánětu křečových žil a poruchách krevního oběhu. Velmi dobrá je jako prevence proti infarktu, i tehdy, když se choroba již projevila. Droga má silné účinky, proto je třeba pozorně sledovat dávkování a raději užívat menší množství, neboť komonice může vyvolat bolesti hlavy, ospalost a závratě. Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání, po 7-10 dnech musíme drogu přibližně na stejnou dobu vysadit. Zevně se komonice používá ve formě masti, tinktury, kloktadla a jako přísada do koupele. Jako obklad výborně pomáhá při onemocnění křečových žil a trombóze, zároveň je vhodné užívat ji i vnitřně. Hojí též opuchliny a vředy, pomáhá při bolestivých otocích kloubů a při revmatických bolestech. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se vlažné obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar k obkladům 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Zvolna vaříme 10 minut a nakonec scedíme.

  Lípa květ (Flos tiliae)

Lípa květ (Flos tiliae)

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto se přidává lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Zřeďuje krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angíně pectoris a infarktu. Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnosta lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém. Nálev 1 lžíci drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se horké 3x – 4x denně.

  Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška nať (Herba serpylli)

Mateřídouška má výrazné antiseptické účinky, bránící rozšiřování mikrobiální nákazy. Je důležitou součástí čajů proti kašli. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé choroby a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při kašli dětí. Její další dobrou vlastností je, že posiluje organismus, což ji předurčuje k využívání při nervovém vyčerpání a přepracovanosti. Mateřídouškový čaj pomáhá i při menstruačních potížích, hlavně při bolestivé menstruaci, uvolňuje křeče, odstraňuje nepříjemný zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je osvědčeným prostředkem na zastavení škytání. Na tyto neduhy je třeba vypít šálek nálevu s citronem. Čaj pomáhá při odvykání kouření. Pití malých doušků v intervalech si 15 minut snižuje touhu po cigaretě. Při vnějším použití je mateřídouška velmi dobrou přísadou do koupelí pro slabé děti, při revmatismu a při loupání v kloubech. Nálev 1 lžičku drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se 3x – 4x denně. Čaj na rýmu Smícháme 1 díl mateřídoušky, 1 díl podběle, 1 díl máty peprné a 1 díl jitrocele. 2 lžičky této směsi spaříme s 0,25 l vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a užíváme horké 3x denně.

  Plicník list (Folium pulmonariae)

Plicník list (Folium pulmonariae)

Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně.Plicník můžeme používat samostatně, ale podle jednotlivých onemocnění jsou vhodné kombinace s jinými rostlinami. Zlepšuje to léčebný účinek a zároveň zmírňuje nepříznivé působení plícníku na srážlivost krve, kterou droga mírně zvyšuje. Lidé s vysokou sedimentací by neměli plicník užívat samostatně ani dlouhodobě. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Nálev 2 polévkové lžíce řezané sušené drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Užívá se v průběhu dne. Nálev je možné dochutit medem.

  Podběl list (Folium farfarae)

Podběl list (Folium farfarae)

Výborná rostlina na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, dýchavičnost, chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky. Podběl také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho použití je však mnohem širší. Spařené, trochu podrcené listy se přikládají vrchní (tmavší) stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, na popáleniny, bolavé klouby, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně.

  Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

  Proskurník květ (Flos hibisci sud)

Proskurník květ (Flos hibisci sud)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech. Macerát 1 lžičku řezané drogy zalijeme 0,2 l převařené vody a necháme 12 hodin macerovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,2 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně ráno a večer.