Čaj na hlasivky

Cena: 94 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 22 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na hlasivky.
Produkt č. 89

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na hlasivky Čaj na hlasivky
+
Kloktadlo na přetažené hlasivky Kloktadlo na přetažené hlasivky
+
Bavlněné sítko na čaj Bavlněné sítko na čaj
=
210 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na hlasivky:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme 15 minut vylouhovat. Scezený čaj dáme do termosky a pijeme po troškách během celého dne.

 

Tento čaj doporučujeme scedit přes bavlněné sítko. http://www.kouzlo-bylin.cz/darkova-baleni/bavlnene-sitko-na-caj.html
Bylinkové směsi, které obsahují diviznu květ, šípek plod apod. se musí velmi pečlivě filtrovat, protože jemné chloupky projdou i nejhustějším sítkem a nepříjemně pak po dlouhou dobu dráždí sliznici úst i hltanu. Je-li nálev špatně přefiltrován, máme po vypití čaje, pocit písku v hltanu i ústech.

 

Lektvar proti chrapotu:

15 g medu, 25 g cibule, 1/2 l vody

Oloupanou rozkrájenou cibuli uvaříme ve vodě. Kaši protřeme přes síto, přidáme med a užíváme 6x denně 1 polévkouvou lžíci.

 

Zábal proti chrapotu

Plenu namočíme do teplého oleje, přiložíme na prsa, přes plenu dáme igelit a přes něj suchou plenu. Přikládáme 3x denně. Po kúře zůstaneme v teple a klidu.

 

Sirup z cibule proti chrapotu

500 g cibule, 50 g medu, 400 g cukru

Jemně nastrouhanou cibuli vaříme s medem a cukrem v 1 l vody asi 1 hodinu. Pak přecedíme a užíváme 6 lžic denně.

 

Domácí prostředek na chrapot

Ručník namočený ve studené vodě vyždímeme a ovineme kolem krku. Přes něj dáme igelitovou fólii stejné velikosti, kterou převážeme teplým ručníkem. Pacient si může zábal ponechat v posteli přes noc.

 

 

Léčba hlasivek vždy vyžaduje klid a dostatek vlhkosti

Na tvorbě konečného lidského zvuku se sice podílí více faktorů, za hlavní hlasový orgán však lze považovat hlasivky. Ztráta hlasu, afonie, občas krátkodobě provází záněty hrtanu, ale může jít i o jiná, například neurologická onemocnění (nitrolební nádory, obrna bloudivého nebo vratného nervu). Zvláštním případem je hysterická reakce, kdy nemocný nemůže mluvit, ale jeho kašel zůstává stále stejně hlasitý.

Bez hlasivek bychom nepromluvili.
 
 

Hlasivky

Jde o dva vazivové pruhy pokryté sliznicí, které jsou součástí hrtanu. Hlasivky jsou proudem vzduchu vycházejícího z plic rozkmitávány a podle jejich napětí a šíře štěrbiny mezi nimi vzniká tón určité výšky a intenzity. Ten je dále utvářen do konečné podoby tvářemi, jazykem, rty, čelistmi i měkkým patrem. Takové „úpravě“ hlasu říkáme artikulace.

Na zabarvení hlasu se dále podílí nosní dutiny i tak zvané paranasální dutiny, které jsou skryty v horní čelisti. Srozumitelnost artikulovaného slova také pochopitelně záleží na stavu chrupu. Všechny „pomocné orgány“ mohou být bez jediné chybičky, ale když hlasivky nevydají čistý tón, hlas nezní dobře. Vyladění hlasivek je dáno jejich anatomickými vlastnostmi – uložením, délkou, elastičností, pohyblivostí, schopností uzavřít se a hladkostí okrajů. Například v důsledku anatomických rozdílů mezi mužským a ženským hrtanem má každé pohlaví charakteristický hlas. U dospělého muže se tato frekvence pohybuje kolem 125 Hz, u dospělých žen činí asi 210 Hz, u dětí přes 300 Hz.

 

Namáhané hlasivky způsobují chrapot

Nejčastější poruchou hlasivek je chrapot. Jde o příznak, jímž se může projevit několik onemocnění. V prvé řadě to jsou záněty hrtanu, při nichž sliznice dýchacích cest (i hlasivek) prosákne. Příčinou bývá infekce, alergická reakce, ale i dráždění chemickými látkami či cigaretovým kouřem. Průběh může být akutní (trvá kolem týdne až deseti dnů), nebo chronický (řádově týdny). Léčba spočívá v eliminaci vyvolávající příčiny.
 

Nemoc zpěváků a učitelek

 
Chrapotem se projeví i nadměrná hlasová námaha. Znají ji profesionální zpěváci, ale bývá charakteristická i pro školní prostředí. Postihuje jak děti, které na sebe upozorňují „řevem“, tak pedagogy, kteří se snaží hlučící třídu překřičet. Nebezpečí hrozí, když je hlas zvýšené intenzity posazen do nepřirozené výšky. Změny hlasivek v těchto případech začínají na cévách, které se rozšiřují, vznikají k drobné krevní výlevy – hematomy. Ty se v dalším postupu přeměňují na vazivové útvary – známé uzlíčky na hlasivkách. V tomto stadiu je již nutná chirurgická léčba, po níž by měl následovat nácvik správné hlasové techniky.
„Vždyť je to jen chrapot…“
Nad déletrvajícím chrapotem nelze mávnout rukou. Může se totiž za ním skrývat i rakovina hrtanu. Více jsou ohroženi kuřáci a alkoholici. V zásadě platí pravidlo, že každý chrapot trvající déle než dva až tři týdny by měl vyšetřit otorhinolaryngolog.
 
 

Domácí léčba, když hlasivky neposlouchají

Když se už hlasivky vzepřou a začnou zlobit, dopřejme jim pár dní klidu. Hlasový klid prospěje nejen jim, ale pravděpodobně i okolí.

Na hlasivky působí dobře vdechování par z odvaru řepíku lékařského či šalvěje. Vyznavači aromaterapie jistě znají příznivé účinky výparů eukalyptového nebo borovicového oleje.
Kouření, vdechování dráždivých par a plynů, nesvědčí jim znečištěné prostředí stejně jako dlouhodobý pobyt v klimatizovaných prostorách.
Při nachlazení bývají hlasivky prosáklé a námaha je může snáze poškodit. Proto je lépe se vyhýbat nejen křiku, ale i zpěvu.
Mutující chlapci by hlasivky  měli šetřit. Právě v tomto období se na nich mohou napáchat velké škody, zvláště v neodborně vedených pěveckých sdruženích.
Všichni, kdož se hlasem „živí“ – tedy nejen herci a zpěváci, ale i učitelé, telefonistky, dispečeři, by se měli naučit svůj hlas používat a osvojit si správnou techniku.
Je mylná představa, že hlasivky lze propláchnout kloktáním či pitím léčivého moku? Hrtan chrání hrtanová příklopka – epiglottis, která do dýchacích cest za normálních okolností nepropustí ani kapku. Dojde-li však omylem k tomu, že se do hrtanu dostane něco jiného než plynné látky, rozkašleme se. Jedinou cestou, jak dostat léčivé substance přímo k hlasivkám, je inhalace. Dobrá hydratace (zavodnění) organismu však svědčí i hlasivkám.

 

Čaj na hlasivky - složení čaje

  Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna květ (Flos verbasci)

Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Bylina je neškodná a může se používat i dlouhodobě. Nálev 2 lžičky drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2x denně ráno a večer.

  Plicník list (Folium pulmonariae)

Plicník list (Folium pulmonariae)

Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně.Plicník můžeme používat samostatně, ale podle jednotlivých onemocnění jsou vhodné kombinace s jinými rostlinami. Zlepšuje to léčebný účinek a zároveň zmírňuje nepříznivé působení plícníku na srážlivost krve, kterou droga mírně zvyšuje. Lidé s vysokou sedimentací by neměli plicník užívat samostatně ani dlouhodobě. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Nálev 2 polévkové lžíce řezané sušené drogy přelijeme 0,5 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 20 minut louhovat. Užívá se v průběhu dne. Nálev je možné dochutit medem.

  Podběl list (Folium farfarae)

Podběl list (Folium farfarae)

Výborná rostlina na všechny druhy onemocnění plic a průduškových obtíží. Léčí průduškové astma, zápal plic, dýchavičnost, chronické onemocnění dýchacích cest, kašel a zahleněné plíce i průdušky. Podběl také povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho použití je však mnohem širší. Spařené, trochu podrcené listy se přikládají vrchní (tmavší) stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, na popáleniny, bolavé klouby, artrózu i bolestivá místa při revmatismu a dně. Podběl můžeme v běžných dávkách krátkodobě užívat i samostatně.

  Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník kořen (Radix althaeae)

Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. Nejvhodnější je používat vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinkami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

  Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík nať (Herba agrimoniae)

Řepík je výborný univerzální lék, přitom úplně neškodný, který můžeme užívat denně i po celý rok. Čaj léčí především všechny choroby vnitřních orgánů. Týká se to žlučníku, jater, slinivky břišní, žaludku i dvanácterníku. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, rozpouští žlučové kameny a písek, ovšem jen při pravidelném a dostatečně dlouhém užívání. Podobně účinkuje i u pískových usazenin v ledvinách. Používá se k léčení různých poruch jater, na úpravu látkové výměny a při kloubních onemocněních zánětlivého původu. Řepík se dobře uplatňuje při bělotoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silný nálev z řepíku je jako kloktadlo vůbec nejlepším lékem na namožené a jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje učitelům a řečníkům. Zevně je řepík lékařský vhodný i na obklady a omývání různých druhů kožních onemocnění. Nálev 1 lžička sušené řezané drogy se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a nechá 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně 20 – 30 minut před jídlem. Koupel 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Přecedíme a zředíme v 5 l vody. Koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě revmatizmu, artrózy, ischiasu a poruch pohybové soustavy obecně.

  Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je bylina značně močopudná. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin, při ostatních chorobách močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách. Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. Odvar 1 polévková lžíce se zalije 0,25 l vody a přivede k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

  Sléz květ (Flos malvae)

Sléz květ (Flos malvae)

Obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, při některých cévních chorobách a při onemocnění močových cest. Při vnějším použití se doporučuje sléz ke kloktání a na obklady při zánětu hrdla a ústní dutiny. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních chorobách, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.