Čaj na chronický zánět ledvin

Cena: 61 Kč

Více jak 10 ks skladem.

50 g / 18 sypaných porcí. Bylinná čajová směs na chronický zánět ledvin.
Produkt č. 95

Máme pro Vás zvýhodněnou kombinaci čajů

Čaj na chronický zánět ledvin Čaj na chronický zánět ledvin
+
Čaj na normální činnost močových cest - urologický čaj Čaj na normální činnost močových cest - urologický čaj
+
Čaj na katar močového měchýře Čaj na katar močového měchýře
=
196 Kč
ušetříte 6 %

Příprava čaje na chronický zánět ledvin:

Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ¾ l vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Přecedíme a pijeme 3x denně po  1/3 množství.
 

 

 

Chronické záněty horních cest močových a ledvin

Nejčastěji  bývá příčinou:

-bakteriální pyelonefritida, primární je vzácná, sekundárně vzniká z obstrukce konkrementem nebo nádorem, který způsobuje stázu moči a poškození epitelu. V důsledkuhojení ledvina zvazivovatí (fibróza ledviny) a sníží se její funkce. (pokles glomerulární filtrace a tubulární resorpce)
 
-vezikoureterální reflux: častá vrozená vývojová vada, která vyvolává regurgitaci moči do ureteru a k hornímu a dolnímu pólu ledviny, kde vzniká zánět a po delší době následkem poškození glomerulů glomeruloskleróza s proteinurií.
 
-analgetická nefropatie je způsobena chemickými látkami v některých léčivech (např. fenacetin, paracetamol;   monokomponentní analgetika nejsou tak nefrotoxická, jako kombinovaná se salicyláty a kofeinem), vyvolávají nekrózu renální papily, která se může uvolnit do pánvičky a vyvolat příznaky obstrukce-renální koliky- s hematurií.
 
-intoxikace způsobují akutně poškození tubulů nekrózou, která může vyústit do chronické renální insuficience. Nejčastěji ji vyvolávají
                  -těžké kovy (olovo, kadmium, uran, arsén) podávané parenterálně i enterálně
                  -lithium: terapeuticky indikované u duševních chorob
hyperkalcémie
                  -po ozáření: je vhodné se preventivně při radioterapii vyhnout ledvinám
 
-tbc ledvin je dnes vzácná, vzniká hematogenním rozsevem z plic. Začíná v kůře ledvin  tvorbou granulomů, přestupuje na tubuly a pokračuje vznikem kaseózních ložisek ve vývodném systému ledviny, které mohou vyvolat obstrukci pánvičky nebo ureteru s příznaky renální koliky.
 

onemocnění
klinické příznaky
komplikace
diagnostika
terapie
bakteriální pyelonefritida
z obstrukce
asymptomatická
občas akutní exacerbace
atrofie  ledvin (svráštění)
 
 
vylučovací urografie
 
 
 
včas řešit obstrukci
vezikouretrální reflux
vrozený nebo
získaný po zánětu či operaci
záněty,
enuresis nocturna
proteinurie
analgetická nefropatie
záněty moč. cest
hypertenze,
renální kolika s hematurií z obstrukce
fibróza a atrofie ledvin
urologické ca, adenokarcinom ledviny
 
analgetika:
-abúsus v anamnéze
-moč: metabolity
RTg: kalcifikace papil
UZG: svráštění
analgetika a NSA ex,
zvýšit diurézu,
obstrukce: terapie chirurgická
intoxikace
dysurie
 
 
 
atrofie ledvin
 
UZG
škodlivinu ex
tbc:
 
dysurie, polykisurie, hematurie
sterilní pyurie: tj. leukocyturie a neg. kultivační nález
vylučovací urografie,
moč. mykobaktérie kultivačně
antituberkulotika, glukokortikoidy
(prevence fibrózy), chirurgicky (obstrukce a stenózy)

 
Pokud shrneme následky chronických zánětů horních cest močových a ledvin, nejobávanější je progrese zvazivovatění ledviny s poklesem renálních funkcí a rozvojem ledvinové nedostatečnosti a nebezpečím renálního selhání.
 
Diagnostika
Viz kap. Vyšetřovací metody, zde zkráceně:
-kultivace moči, příp. hemokultura (při podezření na pyelonefritidu)
-plazmatická hladina urey a kreatininu
-UZG ledvin a močového měchýře
 
Terapie
Cílem terapie je:
-zničit mikroby
-zabránit recidivě
-odstranit komplikující faktory

  

Čaj na chronický zánět ledvin - složení čaje

  Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Zlatobýl nať (Herba solidaginis virgaureae)

Je to vůbec nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových chorob. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, zlatobýl přidáván i do čaje u chorob souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Bylina pomáhá také u nemocí jater a žlučníku. Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně, to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě. Nálev 1 polévkovou lžíci sušené řezané drogy zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2x – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo 2 polévkové lžíce drogy zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme.

  Bříza list (Folium betulae)

Bříza list (Folium betulae)

Hlavní její léčivou vlastností je močopudnost. Je proto prvotřídním lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny, proto tvoří základní složku čajů při těchto chorobách. Její působení podporuje i značný obsah vitaminu C. Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocněních. Dokáže odstranit z těla množství škodlivých látek a přitom nemá vedlejší účinky, takže ji můžeme dlouho užívat. Bříza má důležité uplatnění i zevně. Čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů. Odvar: 10 polévkových lžic sušených březových listů přelijeme 4 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 5 minut, poté necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a přidáme do připravené koupele.

  Fazole oplodí (Fructus phaseoli)

Fazole oplodí (Fructus phaseoli)

Tato prastará kulturní rostlina jihoamerických indiánů má kromě výživné hodnoty i velmi dobré léčivé vlastnosti. K tomuto použití slouží suché chlopně fazolových lusků neboli oplodí. Největší hodnotou fazolového oplodí je velký obsah „rostlinného inzulinu“, pro který je fazol spolu s borůvkou základní složkou čajů proti cukrovce. Ke snížení hladiny cukru v krvi poslouží fazolové lusky i samostatně, ale ve směsi s jinými bylinami se jejich účinek znásobí. Rostlina je značně močopudná. Fazol se přidává do mnohých čajových směsí při různých močových i ledvinových potížích, zvláště při tvorbě písku ve vylučovacím ústrojím. Svou močopudností pomáhá fazol i při revmatických bolestech, při dně a vodnatelnosti, prospívá také při poruchách látkové přeměny, při vysokém krevním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Bylina nemá žádné nepříznivé účinky a v obvyklém dávkování ji lze užívat i dlouhodobě.

  Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Rozrazil nať (Herba Veronicae)

Hlavní léčivá schopnost rozrazilu spočívá v tom, že je bylina značně močopudná. To dává bylině prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronických onemocněních a bolestech ledvin, při ostatních chorobách močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než spíše nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Rozrazil zároveň krev čistí, takže se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Bylina má ještě jiné dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, chrapotu, astmatu a tuberkulóze, uplatňuje se i při žaludečních a střevních poruchách. Rozrazil je všestranně užitečná a dobrá bylinka, která nemá žádné nepříznivé účinky a můžeme ji užívat trvale. Odvar 1 polévková lžíce se zalije 0,25 l vody a přivede k varu. Po krátkém povaření se odstaví a nechá 5 minut louhovat. Poté se scedí a užívá 3x denně.

  Přeslička nať (Herba equiseti)

Přeslička nať (Herba equiseti)

Má dva vynikající účinky , v nichž ji nelze ničím nahradit. První účinek spočívá v tom, že je značně močopudná a s tím je spojena schopnost rozpouštět močové kameny. Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, to se současným čištěním krve můžeme přirovnat k velkému úklidu. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžeme podrcenou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky. Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí. Odvar 2 lžičky řezané drogy zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2x – 3x denně.

  Vřes nať (Herba callunae)

Vřes nať (Herba callunae)

Má protizánětlivé účinky, proto se výborně hodí do čajových směsí na léčení chorob ledvin a prostaty. Vřes je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny. Protože je potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Pomáhá při řezavé bolesti při močení zánětlivého původu. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran. Čaj z vřesu můžeme pít i jako lahodný čaj, protože má příjemnou chuť, nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání. Vyšší dávky však nemají větší účinek, spíš naopak. Nálev 2 lžičky sušené řezané drogy přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut vylouhovat. Poté scedíme. Nálev se užívá ještě vlažný 2x denně.