Bylinky a lidé

Na každý organismus neučinkují bylinky stejně. Co někomu pomůže, na jiného nezapůsobí. Užívání našich bylinných čajů, nezaručuje uzdravení.

Ve kterou hodinu, nejvíce pracují jednotlivé orgány v těle.
 

V tzv. orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že člověk žije z hodiny na hodinu a stav jeho organismu se postupně mění. V našem organismu jsou zakódovány biologické rytmy, které se opakují každý den, měsíc, rok. Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny a kromě nich existuje i mnoho místních “budíku“, které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů.

Např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.

23. - l. hodina
Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

l. - 3. hodina
Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí lidé s problémy žlučníku, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

3. - 5. hodina
V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5. - 7. hodina
V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje.

7. - 9. hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9. - 11. hodina
V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11. - 13. hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

13. - 15. hodina
V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubu (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15. - 17. hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

17.-19. hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukry, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

19. - 21. hodina
Do činnosti se dostává obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.

21. - 23. hodina
Doba činnosti “tří zářičů“ tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.